Ułatwienia dostępu

Skip to main content

CANVA dla non-profit jako narzędzie na NGO

14 lutego, 2024

Canva, jako narzędzie do projektowania, umożliwia tworzenie profesjonalnych projektów bez konieczności posiadania zaawansowanych umiejętności graficznych. Często wykorzystywana jest przez organizacje pozarządowe do tworzenia atrakcyjnych infografik, które pomagają wizualizować dane i przekazywać informacje w sposób przystępny i przyciągający uwagę. Organizacje non-profit poza wersją podstawową, mogą mieć wersję premium zupełnie za darmo. Jak to zrobić?

Canva to narzędzie internetowe, które umożliwia tworzenie różnego rodzaju projektów graficznych, takich jak plakaty, ulotki, zaproszenia, grafiki do mediów społecznościowych, prezentacje, infografiki i wiele innych. Użytkownicy mogą korzystać z gotowych szablonów, grafik, czcionek i innych elementów, a także dostosowywać je do swoich potrzeb. Canva oferuje również narzędzia edycji, które pozwalają na dostosowanie kolorów, rozmiarów, tekstu i innych elementów grafiki.

We współczesnym świecie social media, obrazki i grafiki przyciągają bardziej niż treść. Dlatego obecnie dziś każdy wpis na Facebooku czy innej platformie społecznościowej opatrzony jest w grafikę. 

Dzięki swojej prostocie i intuicyjności, Canva stała się jednym z najpopularniejszych narzędzi do projektowania wśród profesjonalistów, freelancerów, studentów i innych osób poszukujących łatwego sposobu na stworzenie wysokiej jakości grafiki. Canva oferuje wiele funkcji, które umożliwiają tworzenie profesjonalnych projektów graficznych. Wśród nich można wymienić:

Gotowe szablony – Canva udostępnia szeroki wybór gotowych szablonów, które użytkownicy mogą wykorzystać jako punkt wyjścia dla swoich projektów. Szablony obejmują różne kategorie, takie jak plakaty, ulotki, karty biznesowe, banery reklamowe, grafiki do mediów społecznościowych i wiele innych.

Baza grafik i materiałów – użytkownicy mogą korzystać z bogatej bazy grafik, ikon, kształtów i innych elementów, które mogą dodawać do swoich projektów. Canva oferuje również integrację z serwisami takimi jak Unsplash i Pixabay, umożliwiając dostęp do jeszcze większego zbioru darmowych zdjęć.

Narzędzia edycji – Canva udostępnia narzędzia edycji, które pozwalają na dostosowanie projektu do własnych preferencji. Użytkownicy mogą zmieniać kolory, rozmiary, czcionki, dodawać tekst, obrazy i wiele innych.

Współpraca – Canva umożliwia współpracę z innymi osobami przy tworzeniu projektów. Użytkownicy mogą zapraszać innych do edycji i komentowania projektów, co ułatwia pracę zespołową i gromadzenie opinii.

Canva znalazła szerokie zastosowanie w dziedzinie marketingu, umożliwiając tworzenie różnych materiałów promocyjnych i grafik bez konieczności posiadania umiejętności graficznych. Canva wykorzystywana jest przede wszystkim w projektowaniu grafik do mediów społecznościowych. Za pomocą tego narzędzia można tworzyć atrakcyjne grafiki do platform takich jak Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn i inne. Canva oferuje gotowe szablony i odpowiednie wymiary dla różnych platform, co ułatwia tworzenie spersonalizowanych grafik. Umożliwia także tworzenie profesjonalnych prezentacji. Dzięki Canvie użytkownicy mogą także projektować banery reklamowe, które mogą być wykorzystane w kampaniach reklamowych online lub offline. Kolejna możliwość to tworzenie infografik, które pomagają wizualizować dane i przekazywać informacje w sposób przystępny i przyciągający uwagę.

Canva dla non-profit

Canva udostępnia mnóstwo bezpłatnych opcji, ale dostęp do wielu szablonów, zdjęć, filmów i innych elementów w ramach pakietu Pro jest płatny. Istnieje jednak możliwość bezpłatnego korzystania z programu przez organizacje pozarządowe.

Do programu dla non-profit można zarejestrować organizacje pozarządowe zarejestrowane w KRS. Oznacza to, że stowarzyszenia zwykłe nie mogą aplikować do udziału w tym programie.

Jak pisze Magdalena Draber dla ngo.pl aby organizacja pozarządowa mogła zakwalifikować się do programu Canva dla non-profit, powinna:

  • być uznana za organizację non-profit w swoim kraju działania 
  • prowadzić działalność na zasadach non-profit (czyli działać nie dla zysku)
  • działać dla publicznego dobra.

Do programu nie kwalifikują się organizacje zajmujące się legislacją, działalnością polityczną, związane z rządem państwa, przedszkola i szkoły każdego poziomu oraz uczelnie wyższe, profesjonalne drużyny sportowe oraz kilka innych typów organizacji. 

Organizacje korzystające z programu dla non-profit powinny przede wszystkim przestrzegać warunków użytkowania serwisu, oraz zgodzić się na odpowiadanie na pytania zespołu Canvy dotyczące ich organizacji oraz na uczestnictwo w każdym zasadnie wymaganym studium przypadku.

Krok po kroku – jak się zgłosić do programu:

Co można zyskać? Oprócz większej liczby szablonów, obrazów elementów graficznych, z których można korzystać bez ograniczeń Canva dla non-profit oferuje aż 100 GB miejsca w chmurze na przechowywanie stworzonych projektów. Istnieje również opcja ustawienia konkretnego logotypu, który pojawiał się będzie w kolejnych projektach – pozwoli to na zaoszczędzenie czasu i sprawi, iż grafiki zyskają na profesjonalnym wyglądzie. Dzięki Canvie, organizacje będą miały możliwość tworzenia całych kampanii marketingowych i wszelkich niezbędnych do tego materiałów.

Do czego służy Canva? Jak złożyć wniosek o konto Canva dla organizacji? Chcesz dowiedzieć się więcej? Wybierz najbliższy Lokalny Inkubator NGO, skontaktuj się i umów się na doradztwo już dziś!

Źródło: www.widoczni.com, www.akademiango.pl, www.publicystyka.ngo.pl
Foto: www.facebook.com/canva