Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Rekordowy budżet województwa dolnośląskiego

29 grudnia, 2023

Niemal 3 miliardy złotych będzie miał do dyspozycji samorząd województwa dolnośląskiego. To o 707 milionów więcej niż w ubiegłorocznym budżecie. Tak wysokiego budżetu nigdy w historii województwa nie było. Większy budżet oznacza więcej pieniędzy na inwestycje, na które zapisano w przyszłorocznym budżecie ponad 1,3 mld zł. Najwięcej pieniędzy pójdzie na transport i infrastrukturę.

Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski podczas konferencji prasowej podkreślił, że przez ostatnie dziesięć lat zadłużenie województwa zmniejszono o 750 mln zł.

Na przyszły rok przygotowaliśmy budżet wyjątkowy i rekordowy, który sięga niemal 3 miliardów złotych. Pieniądze te przeznaczymy głównie na transport, ochronę zdrowia, kulturę oraz ważne dla mieszkańców regionu inwestycje, które poprawią jakość ich życia – powiedział marszałek Cezary Przybylski. 

Samorząd będzie miał w przyszłym roku do dyspozycji prawie 3 miliardy złotych. Oznacza to, że planowane wpływy województwa zwiększą się w porównaniu do tegorocznych o 707 milionów złotych. Zwiększą się również wydatki majątkowe – czyli te przeznaczone na inwestycje. Wzrosną one o 391 milionów złotych i sięgną kwoty 1,33 miliarda złotych ustanawiając rekordowy poziom wydatków majątkowych w historii województwa od 1999 roku. Samorząd nie planuje zaciągania na przyszły rok kredytu. 

Władze samorządu województwa dolnośląskiego podkreślają, że region wkroczył także w fazę realizacji nowych funduszy europejskich. Z tego względu wzrósł wkład własny województwa do projektów ubiegających się o dofinansowanie ze środków perspektywy finansowej na lata 2021-2027. Wynosi on aktualnie 1,4 miliarda złotych, jest to kwota wyższa o 1,06 miliarda złotych w porównaniu z perspektywą finansową na lata 2014-2020. 

1,4 mld złotych na Inwestycje i wydatki transportowe

W projekcie uchwały budżetowej na przyszły rok zapisano, że na inwestycje i wydatki transportowe zostanie przeznaczonych ponad 1,4 mld zł. Wśród zapisanych w projekcie przyszłorocznego budżetu inwestycji znalazły się m.in. rewitalizacja linii kolejowej Legnica-Złotoryja-Jerzmanice Zdrój; rewitalizacja linii kolejowej Zgorzelec-Bogatynia; budowa drugiego etapu obwodnicy Bolesławca; budowa obwodnicy Obornik Śląskich czy budowa obwodnicy Boguszowa-Gorc.

Największe nakłady w przyszłorocznym budżecie planowane są na rewitalizację linii kolejowej Jelenia Góra – Karpacz (ponad 87 mln zł), budowę nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu (ponad 72 mln zł), budowę obwodnicy Obornik Śląskich (prawie 55 mln zł), rozbudowę Opery Wrocławskiej (ponad 22 mln zł), prace projektowe sieci tras rowerowych (ponad 14 mln zł).

152 miliony na Rozwój Regionalny 

W przyszłym roku na wsparcie rozwoju regionalnego przeznaczono kwotę ponad 152 mln zł. Najważniejsze zadania to m.in. wspieranie rozwoju gospodarczego i rozwoju przedsiębiorczości, a także zarządzanie rozwojem regionalnym.

Samorząd województwa planuje także kontynuować projekt Going Global, czyli dolnośląską dyplomację gospodarczą, dzięki której przy wsparciu samorządu województwa przedsiębiorcy z regionu będą mieli okazję uczestniczyć w wielu międzynarodowych wydarzeniach targowych oraz nawiązywać kontakty handlowe i zdobywać nowe rynki zbytu dla swoich produktów. Projekt umożliwia dolnośląskim przedsiębiorcom zaistnienie na europejskich i światowych rynkach.

Więcej pieniędzy na kulturę i dla organizacji pozarządowych

W przyszłym roku na kulturę w regionie w budżecie zarezerwowano 195 mln zł. Na tę kwotę złożą się m.in. bieżąca działalność instytucji kultury (115,5 mln zł), konkursy dla NGO (3,8 mln zł), wkłady własne (1,3 mln zł), stypendia artystyczne dla twórców (500 tys. zł), Nagrody Marszałka za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury (150 tys. zł). Na ochronę dolnośląskich zabytków przeznaczone zostanie 10 mln zł.

Kultura zawsze cierpiała na niedobory finansowe, ale teraz z dumą mogę powiedzieć, że udało się poprawić sytuację. Zwiększyliśmy środki dla organizacji pozarządowych i wprowadziliśmy zadania wieloletnie. Pula pieniężna na ten cel wyniesie aż 3,8 mln złotych, a jeszcze trzy lata temu było to zaledwie 700 tysięcy. Odkąd jestem w zarządzie województwa znacząco zwiększyliśmy środki na stypendia kulturalne (o 400%) i Nagrody Marszałka w dziedzinie kultury (o 200%). W przyszłym roku ponad 7,7 mln przeznaczymy na wyrównanie płac i podwyżki dla pracowników instytucji kultury. O 45% zwiększyliśmy też dotację na bieżącą działalność instytucji w porównaniu do poprzedniego roku. W 2024 r. wprowadzamy również fundusz remontowy na pokrycie kosztów drobnych napraw w instytucjach powiedział Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Ponad 376 milionów na Ochronę Zdrowia

Na ochronę zdrowia w 2024 roku przeznaczone zostanie niemal 376 mln zł. To ponad 70 mln zł więcej niż w roku 2023. Są to środki przeznaczone dla szpitali i jednostek, których organem założycielskim jest Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Pozwolą one przeprowadzić wiele projektów poprawiających m.in. jakość usług świadczonych w zakresie ginekologii, położnictwa, leczenia psychiatrycznego oraz rekordową liczbę programów profilaktycznych.

Dodatkowo przeprowadzone zostaną ważne inwestycje infrastrukturalne w obszarze zdrowia takie jak m.in. budowa szpitala onkologicznego we Wrocławiu (72 mln zł), inwestycje w Szpitalu Specjalistycznym im. T. Marciniaka (6,5 mln zł), Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej (6,2 mln zł) i Specjalistycznym Szpitalu im. Dr Sokołowskiego w Wałbrzychu (4,4 mln zł).

Dodatkowo na staże podyplomowe dla lekarzy i dentystów przeznaczono 126 mln zł, a na realizację programu stypendialnego dla kadry medycznej 730 tys. zł. 

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się do naszego Newslettera!

Źródło: www.umwd.dolnyslask.pl
Foto: www.umwd.dolnyslask.pl