Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Głogowskie Hospicjum czeka na otwarcie

18 grudnia, 2023

Zakończyła się dwuletnia budowa głogowskiego hospicjum. Zadanie, w które jeszcze kilka lat temu wiele osób wątpiło, dziś stało się faktem. 22,5 milionowa inwestycja czeka na oficjalne otwarcie.  Okazją do podsumowania działań związanych z budową hospicjum była Żonkilowa Gala Nadziei, którą zorganizowała Fundacja Hospicjum Głogowskie.

Prace przy budowie trwały dwa lata. Placówka wkrótce będzie otwarta. Nowoczesny obiekt, który znajduje się na jednym z głogowskich osiedli, wśród parkowych drzew – na Paulinowie, zapewni opiekę oraz wsparcie 20 pacjentom i ich rodzinom w trudnych chwilach. Co ważne, hospicjum będzie można w przyszłości rozbudować o kolejne 20 miejsc, fundamenty pod ewentualne powiększenie budynku zostały już wykonane.

Podsumowanie budowy głogowskiego hospicjum i działań, które towarzyszyły tej wielkiej inwestycji odbyło się 11 grudnia w Miejskim Ośrodku Kultury podczas Żonkilowej Gali Nadziei zorganizowanej przez Fundację Hospicjum Głogowskie. Spotkanie poświęcone było podsumowaniu wszystkich działań, które zostały podjęte od 2017 roku, aby placówka powstała. Spotkanie było też hołdem dla głogowskich wolontariuszy i wszystkich mieszkańców, którzy od chwili powstania Fundacji Hospicjum Głogowskie nieprzerwanie zbierają fundusze na jego funkcjonowanie. Gala związana była z obchodzonym kilka dni temu Światowym Dniem Wolontariusza.

Szczególne podziękowania zostały skierowane w stronę włodarza miasta Głogowa, Rafaela Rokaszewicza, który od samego początku obiecał pomoc w realizacji tego zadania.

Bez pana prezydenta byłoby nic – powiedział na gali Roman Jarzyna z Fundacji Hospicjum Głogowskie.

Właśnie to zdanie „Bez Was byłoby nic” wypowiedziane przez głogowskiego poetę Krzysztofa Jelenia, było mottem przewodnim tego wieczoru.

Dwa lata temu wbiliśmy pierwszą łopatę pod budowę głogowskiego hospicjum. W ciągu dwóch lat udało się zbudować Pomnik Wolontariatu w Głogowie, bo tak trzeba nazwać to nasze Hospicjum – powiedział podczas gali prezydent Głogowa, Rafael Rokaszewicz.

Hospicjum ma być miejscem, w którym oprócz pomocy chorym i cierpiącym będzie przestrzeń na działalność wolontariacką, na spotkania, szkolenia związane z wolontariatem. 

Na początku grudnia Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił konkurs, dzięki któremu placówka podpisze kontrakt na swoją działalność.

Hospicjum będzie zakontraktowane przez NFZ, będzie to forma  nieodpłatna i będzie funkcjonowało w ramach Głogowskiego Szpitala Powiatowego. Placówka będzie otwarta na początku przyszłego roku. W styczniu będą mogli być przyjęci pierwsi pensjonariusze – zapewnił prezydent Głogowa.

Wsparcie dla Głogowskiego Hospicjum przekazała także Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która zakupiła specjalistyczne łóżka z całym wyposażeniem za kwotę ponad 200 tysięcy złotych. 

Orkiestra kupiła nam 15 wysokospecjalistycznych łóżek, do tego nowoczesne materace przeciwodleżynowe i do tego piękne szafki przyłóżkowe. Zapłacili za to 200 tysięcy 556 złotych – mówi Roman Jarzyna.

Przy hospicjum zostało zagospodarowane całe otoczenie wraz z zielenią, miejscem do wypoczynku na świeżym powietrzu, parkingami, drogami dojazdowymi. W budynku oprócz sal dla pacjentów, medyków czy rehabilitantów jest także kaplica. Inwestycja zakończyła się w tym roku, obecnie trwają odbiory. W placówce będzie miejsce dla 20 pacjentów. Na dachu hospicjum powstanie instalacja fotowoltaiczna, a budynek będzie ogrzewany także za pomocą pompy ciepła.

Koszt prac związany z budową hospicjum to kwota 22.532.270,57 zł z czego 11 mln pochodzi z programu programu inwestycji strategicznych Polski Ład, reszta to środki pochodzące z budżetu miasta.

Zadanie wyposażenia obiektu przejęła na siebie Fundacja Hospicjum Głogowskie, a ich zbiórki i liczne akcje wspierają mieszkańcy naszego miasta.

Hospicjum to nie tylko mury, ale przede wszystkim to bardzo duży ruch społeczny w Głogowie – przed powstaniem, w trakcie powstawania i co najważniejsze, kiedy hospicjum będzie już działać – mówi Rafael Rokaszewicz prezydent Głogowa.

Otwarcie placówki planowane jest na początek przyszłego roku, wcześniej w styczniu odbędą się dni otwarte, aby mieszkańcy Głogowa mogli wejść do środka i zobaczyć ostateczny efekt. Także w styczniu będą mogli być przyjęci pierwsi pensjonariusze.

Fundacja Głogowskie Hospicjum została utworzona w 2017 roku, a inicjatorką jej powstania była Aleksandra Glińska, lekarka pracująca w Głogowskim Szpitalu Powiatowym na Oddziale Chorób Wewnętrznych, która została prezesem Fundacji Hospicjum Głogowskie. Aleksandra Glińska z prowadzi też w Głogowie hospicjum domowe.

Przez pięć lat działalności Fundacja przeprowadziła setki akcji, koncertów, spektakli, zbiórek i innych form działalności charytatywnej na rzecz hospicjum. Wśród cyklicznych akcji, które na stałe wpisały się w życie społeczne miasta można wymienić akcję „Znicz dla Hospicjum”. Każdego roku wolontariusze stoją ze zniczami na głogowskich cmentarzach, na ulicy Legnickiej i na cmentarzu w Brzostowie. 

Kolejną akcją, która jest praktykowana od dwóch lat jest akcja pod nazwą: Datek w dniu Nauczyciela – czyli zamiast kwiatka w Dniu Nauczyciela można wesprzeć Hospicjum.

To inicjatywa głogowskich nauczycieli. W tym roku udało się zebrać ponad 15 tysięcy złotych. Oprócz tego wolontariuszy razem ze skarbonami spotkać można w czasie Świąt Wielkanocnych czy Bożego Narodzenia.

Fundacja Lokalnych Inicjatyw Społecznych, organizacja członkowska Dolnośląskiej Sieci Inkubatorów NGO, wraz z działającą w ramach fundacji grupą seniorek również wspiera działalność Fundacji Hospicjum i budowę hospicjum w mieście Głogowie poprzez przekazywanie darowizny rzeczowej. Seniorki, wykorzystując swoje zdolności manualne, ogromną wyobraźnię i kreatywność, tworzą unikalne oraz niepowtarzalne rękodzieło. Fundacja oraz seniorki przekazując rękodzieło pragnie wzmocnić, choćby w małej cząstce, tak ważną dla mieszkańców naszego miasta inicjatywę Fundacji Hospicjum budowy hospicjum w Głogowie.

Na koncie fundacji jest już oszałamiająca kwota 3 milionów złotych.

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się do naszego Newslettera!

Źródło: własne
Foto: FB Fundacja Hospicjum Głogowskie