Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Kongres Open Eyes Economy Summit 2023

27 listopada, 2023

W Krakowie odbyło się jedno z najważniejszych wydarzeń społeczno-gospodarczych w Europie Środkowo-Wschodniej: kongres Open Eyes Economy Summit. Energia społeczna, sztuczna inteligencja, transformacja energetyczna, sytuacja samorządów, raportowanie ESG i bezpieczeństwo zdrowotne były głównymi tematami tegorocznego kongresu.

„OEES – generator energii społecznej” – tak brzmiało hasło przewodnie, pod którym zorganizowana została ósma edycja Międzynarodowego Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit. Dwudniowy kongres trwał od 21 do 22 listopada w Krakowie.

Główne ścieżki tematyczne tegorocznej edycji dotyczyły energii społecznej, transformacji energetycznej, bezpieczeństwa zdrowotnego, sztucznej inteligencji, raportowania ESG oraz sytuacji samorządów. Oprócz tego, uczestnicy mogli posłuchać dyskusji na temat m.in. państw Europy Środkowo-Wschodniej zmieniających Unię Europejską, świata na wynajem, języka kreującego rzeczywistość, kompetencji jutra czy edukacji przyszłości.

Główną publikacją omawianą podczas wydarzenia był obywatelski raport „Generatory Energii Społecznej”. Wnioski z raportu, czyli diagnozę potencjału energii społecznej w Polsce oraz praktyczne rekomendacje zaprezentowali jego współautorzy: Cezary Obracht-Prondzyński z Uniwersytetu GdańskiegoKuba Wygnański z Fundacji Stocznia oraz Joanna Sadzik ze Stowarzyszenia Wiosna.

W programie Open Eyes Economy Summit 2023 znalazły się tematy takie jak m.in.:

  • jak kultura wyzwala energię społeczną?
  • polityka gospodarcza w państwach rządzonych przez populistów,
  • wojna w Ukrainie i niebezpieczny „moment Rashomona”,
  • dążenia Europy do dekarbonizacji i zeroemisyjności w przemyśle,
  • transformacja energetyczna w regeneracji miast,
  • samorząd terytorialny jakiego potrzebujemy,
  • po pierwsze ZDROWIE – warunkiem zdrowej gospodarki,
  • raportowanie ESG jako wyznacznik decyzji inwestycyjnych i modelu biznesowego firm,
  • sztuczna inteligencja: wyzwania i zagrożenia.

W kongresie udział wzięło blisko 300 prelegentów i prelegentek ze świata biznesu, polityki, nauki, kultury i trzeciego sektora, w tym: Rafał Brzoska, Misia Furtak, Beata Mońka, Jakub Mazur, Taras Vysotskyi, Tomasz Wróblewski, Olha Menko.

Pierwszy Dzień

Podczas pierwszego dnia uczestnicy kongresu mogli wysłuchać ponad 150 prelegentów i prelegentek z różnych dziedzin – ekonomii, polityki, administracji, gospodarki, biznesu, środowisk naukowych i organizacji pozarządowych. Wśród nich byli m.in. Anna Dymna, Ewa Ewart i Maciej Makselon. 
Oficjalne otwarcie tegorocznego wydarzenia rozpoczęło się od performance „Harmonia Humanoidów”, który miał skłonić do refleksji nad wpływem działań człowieka na planetę i zainspirować do wspólnego działania na rzecz zrównoważonego rozwoju społecznego.
Zakończeniem pierwszego dnia był pokaz filmu Ewy Ewart „Do ostatniej kropli”, który powstał w koprodukcji z Open Eyes Economy Summit. To dokument ujawniający globalne koszty i konsekwencje niszczenia przyrody.

Drugi Dzień

Drugiego dnia uczestnicy Kongresu rozmawiali m.in. o sztucznej inteligencji, zdrowiu, ładzie międzynarodowym i wiarygodności ekonomicznej Polski na poziomie Węgier. 
Ciekawymi tematami, zwłaszcza z perspektywy organizacji pozarządowych i społeczników były prelekcje  na temat społeczeństwa obywatelskiego i energii społecznej. Rozmówcy poruszyli tutaj przede wszystkim tematykę październikowych wyborów, których frekwencja była rekordowo wysoka. Zastanawiali się czy to tylko chwilowy zryw, czy może realna zmiana obywatelska. 
Na zakończenie kongresu Jerzy Hausner – Przewodniczący Rady Programowej OEES, Fundacja GAP, mówił o tym, że  „doświadczamy marnowania energii społecznej na wielką skalę”. W swoim podsumowującym wystąpieniu wspomniał on o zasadach rządzenia, które są podstawą odpowiedniego współżycia społecznego i służą rozwojowi energii społecznej. Obejmują one: wiarygodność (praworządność, porządek prawny, normatywność – to fundamenty wiarygodnego państwa), prawdomówność, odbudowa społecznego dialogu, zrozumienie, że samorząd to nie tylko wspólnota mieszkańców, a także etyczność.

 Open Eyes Economy Summit

Open Eyes Economy Summit to jedno z najważniejszych wydarzeń społeczno-gospodarczych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, poruszających tematykę zrównoważonego rozwoju. Listopadowy szczyt ekonomii wartości jest kulminacją całorocznej pracy intelektualnej i organizacyjnej ruchu Open Eyes Economy, któremu przyświeca założenie, że w życiu gospodarczym wartości ekonomiczne muszą być uzupełniane przez wartości niematerialne, takie jak odpowiedzialność społeczna i środowiskowa.

Wydarzenie jest otwarte dla uczestników niezależnie od ich wieku, statusu społecznego, ekonomicznego czy politycznego. Poprzez interdyscyplinarny program, znane autorytety, żywą formułę konfrontującą różne punkty widzenia, kongres z roku na rok wzmacnia swoją pozycję ważnego wydarzenia krajowego i międzynarodowej wizytówki Krakowa. Potwierdzają to nie tylko opinie uczestników, mówców i partnerów, lecz także sukcesy w konkursach branży eventowej w kraju (MP Power Awards) i w Europie (Conventa Best Event Award).

W wydarzenie każdego roku angażuje się wiele firm, instytucji i organizacji. Do grona partnerów 8. edycji dołączyły już m.in.: Akademia Górniczo-Hutnicza, Szkoła Główna Handlowa, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, ING Bank Śląski, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Krakowski Holding Komunalny, Fortum, Allegro, Shell, IKEA, Górażdże, Veolia, InPost. Patronat medialny nad Kongresem objęły m.in.: Radio Zet, TOK FM, Dziennik Gazeta Prawna i NGO.PL. Miastem Gospodarzem jest Miasto Kraków.

Obecność na OEES to wyjątkowa okazja, by poznać najnowsze trendy społeczno-gospodarcze, posłuchać na żywo niezwykłych osobowości z kraju i ze świata, a także nawiązać nowe kontakty. 

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się do naszego Newslettera!

Źródło: www.kongres.oees.pl
Foto: www.kongres.oees.pl