Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Jubileusz Fundacji „Merkury” i nagrody dla najaktywniejszych młodych działaczy zDolnego Śląska

02 listopada, 2023

Podczas IV Dolnośląskiego Kongresu Młodzieży Fundacja “Merkury” świętowała swój jubileusz 20–lecia. Z tej okazji podczas Kongresu przyznano 23 nagrody w plebiscycie pt. Najaktywniejsi Młodzi zDolnego Śląska 2023.

20 października odbył się IV Dolnośląski Kongres Młodzieży. Na wydarzeniu pojawiło się ponad 300 osób, w tym uczestnicy, paneliści, organizatorzy i goście nie tylko z Dolnego Śląska, ale również z całej Polski, jak i z zagranicy.

W tym roku w trakcie dwóch tur podczas kongresu przeprowadzono aż 13 paneli, na których poruszone zostały takie tematy, jak:

 • Zrozumieć stres
 • Stwórzmy idealną szkołę!
 • Różne odcienie różnorodności
 • Reaktywacje połączeń kolejowych – jak tego nie robić
 • Manipulacja – nie daj się!
 • Erasmus+ da się lubić
 • Zdrowie psychiczne młodych – jak sobie z tym poradzić?
 • Jak działać w sprawach dla nas ważnych?
 • Cyberbezpieczeństwo i dezinformacja
 • Młodzi w polityce
 • Relacje rówieśnicze, design thinking

Ważną częścią Kongresu były nagrody i wyróżnienia. Z okazji jubileuszu Fundacji „Merkury” przyznano 23 nagrody w plebiscycie pt. Najaktywniejsi Młodzi zDolnego Śląska 2023. 

Po licznych dyskusjach wytypowano listę przedstawicieli młodych Dolnoślązaków, którzy dzięki swojej aktywności, partycypacji społecznej, działaniom charytatywnym, edukacyjnym jak i pracowitością, a także dzięki godnej podziwu działalności, otrzymali tą wyjątkową nagrodę.

Nagrody wręczono na IV Dolnośląskim Kongresie Młodzieży w Krzyżowej. Wśród wyróżnionych znalazło się dwóch działaczy z Głogowa: Oliwier Chudzik i Adam Wiśniewski to uczniowie Zespołu Szkół Politechnicznych w Głogowie, czyli popularnego mechanika. Oliwier jest przewodniczącym Młodzieżowej Rady Powiatu Głogowskiego, natomiast Adam radnym tej rady oraz tegorocznym posłem na Sejm Dzieci i Młodzieży.

Nam udało się porozmawiać z jednym z nich z  Oliwierem Chudzikiem:

Znalazłeś się w gronie najaktywniejszych młodych zDolnego Śląska. Skąd u Ciebie takie zaangażowanie w życie społeczne?

Oliwier Chudzik: Zaangażowanie w życie społeczne ma dla mnie ogromne znaczenie, ponieważ wierzę, że każdy z nas może wpłynąć na poprawę naszego społeczeństwa. Chcę być częścią rozwoju i zmian, które pomogą innym ludziom. To daje mi ogromną satysfakcję oraz poczucie spełnienia.

Jakie znaczenie ma dla Ciebie to wyróżnienie?

Oliwier Chudzik: Dla mnie to wyróżnienie jest ogromnym zaszczytem. Oznacza to, że moja praca i zaangażowanie w życie społeczne zostały docenione przez innych, co jest niezwykle motywujące do dalszej pracy.

Lubisz pomagać innym?

Oliwier Chudzik: Tak, uwielbiam pomagać innym. To daje mi ogromną satysfakcję i radość. Widzę oraz odczuwam, że moje działania wpływają na poprawę życia innych osób, co jest niezwykłym uczuciem. Zacząłem od projektu który miał pomóc małej grupie osób, a skończyłem na zespole 30 wolontariuszy którzy regularnie uczyli Głogowskie dzieci. Udało nam się zaangażować ponad 800 dzieci w nasze zajęcia edukacjyno-rozwojowe.

Działasz na wielu płaszczyznach, możesz je wymienić?

Oliwier Chudzik: Działam na wielu płaszczyznach, ale najważniejsze dla mnie są prace projektowe, działalność w organizacjach pozarządowych, udział w wolontariatach społecznych oraz edukacja młodych ludzi. Staram się angażować w te obszary, które są mi bliskie i gdzie widzę największy potencjał oraz praktyczne możliwości.

Co jest dla Ciebie największym sukcesem?

Oliwier Chudzik: Dla mnie największym sukcesem jest to, że moje działania przyczyniły się do polepszenia warunków życia i rozwoju innych ludzi. To, że mogłem wpłynąć na czyjeś życie w pozytywny sposób, jest dla mnie najważniejszym osiągnięciem. Nagrody typu „Złoty wilk” czy „Najaktywniejsi Młodzi zDolnego Śląska” są dla mnie wielką motywacją do dalszej pracy.

Dlaczego młodzi ludzie nie chcą się angażować społecznie? Jak ich zmobilizować?

Oliwier Chudzik: Młodzi ludzie czasem mogą być zniechęceni do angażowania się społecznie z powodu braku czasu, nieśmiałości, czy poczucia bezradności wobec dużych problemów społecznych. Aby ich zmobilizować, ważne jest tworzenie dostępnych i aktywizujących możliwości zaangażowania, edukacja na temat społecznych wyzwań oraz promowanie wspólnoty i współpracy jako sposobu na rozwiązywanie problemów społecznych. Działania, które są konkretne, widoczne i dają satysfakcję, mogą przyciągnąć młodych ludzi do aktywności społecznej. Część młodych ludzi zaczyna swoją przygodę z projektami i po osiągnięciu połowy celu wypalają się ponieważ nie widzą efektów. To jest najgorsza oraz najlepsza cześć tworzenia własnych projektów.

Odważnik 2023r. im. Rafała Tworowskiego

Z okazji Jubileuszu Fundacja „Merkury” ogłosiła także konkurs na Nagrodę „Odważnik 2023 im. Rafała Tworkowskiego”.

Do nagrody można było zgłosić kandydatury młodzieżowych Dolnoślązaczek i Dolnoślązaków działających w obszarze szeroko rozumianego przeciwdziałania wykluczeniu : osób z niepełnosprawnościami, praw mniejszości, słabszych, ograniczanych itp. Więcej o tym wydarzeniu przeczytasz tutaj.

Jeśli chcesz być na bieżąco to zapisz się do naszego Newslettera!

Źródło: FB Fundacja „Merkury”
Foto: FB Fundacja „Merkury”