Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Festiwal Innowacji Społecznych i Technologii

03 listopada, 2023

Panele dyskusyjne, prezentacje z udziałem gości ze świata biznesu, administracji publicznej i sektora organizacji non-profit oraz praca zespołowa Ideathon – tak w skrócie można opisać dwudniowy Festiwal Innowacji Społecznych i Technologii, który odbył się we Wrocławiu. To cykliczne wydarzenie to przestrzeń dla wymiany idei, doświadczeń i nawiązywania kontaktów oraz współpracy.

W dniach 19-20 października we Wrocławiu odbył się 2. Festiwal Innowacji Społecznych i Technologii. Tegorocznym tematem przewodnim była „Różnorodność w organizacjach”. W programie Festiwalu znalazły się panele dyskusyjne i prezentacje z udziałem gości z biznesu, administracji publicznej oraz sektora organizacji non-profit. W drugim dniu odbył się Ideathon, podczas którego zespoły z całej Polski tworzyły koncepcje innowacji społecznych wspierających działania na rzecz różnorodności w organizacjach.

Ideą Festiwalu jest promocja innowacji społecznych i technologii. Wydarzenie ma charakter cykliczny. W każdym roku organizatorzy proponują inny temat przewodni. W tym roku tematem przewodnim była „Różnorodność w organizacjach”. Udział w wydarzeniu jest całkowicie bezpłatny.

Festiwal powstał z potrzeby stworzenia przestrzeni do wymiany idei, pomysłów, doświadczeń i wymiany kontaktów oraz budowania współpracy międzysektorowej. To przede wszystkim promowanie innowacji społecznych i technologii we współpracy z biznesem oraz zachęcanie do ich tworzenia i implementowania tych, które są realizowane z powodzeniem. Prezentowane przykłady powinny być inspiracją do implementacji i tworzenia nowych.

Podczas Festiwalu można było dowiedzieć się o ciekawych i inspirujących innowacjach społecznych, które wspierają różnorodność w organizacjach. 

Dla kogo dedykowany jest festiwal?

 • Działów HR/CSR odpowiedzialnych za realizację działań na rzecz różnorodności w organizacjach.
 • Przedstawicieli/-ek nauki, zajmujących się tematyką funkcjonowania, tworzenia i implementowania innowacji społecznych i technologii w obszarze różnorodności.
 • Organizacji sektora non-profit, które działają na rzecz różnorodności poprzez tworzenie i implementowanie innowacji społecznych i technologii.
 • Jednostek samorządu terytorialnego, które podejmują działania w obszarze różnorodności.

Ideathon

Partnerami wydarzenia było wiele firm ze świata biznesu oraz fundacji. Jedną z nich była Fundacja Studio M6.  Dwie osoby  z tej Fundacji: Mariusz i Artur, na zaproszenie Fundacji SOC TECH LAB z Wrocławia poprowadziły IDEATHON w ramach 2. Festiwalu Innowacji Społecznych i Technologii „Różnorodność w organizacjach”. Podzielili się oni innowacją: Społeczna Agencja Pośrednictwa, rozwijaną w międzynarodowym programie Google.org Impact Challange.

Pierwszego dnia Festiwalu przedstawiciel Fundacji Studio M6 podzielił się swoim doświadczeniem w zarządzaniu różnorodnością podczas jednego z paneli tematycznych. Natomiast drugiego dnia chłopaki weszli w rolę mentorskie i wprowadzili zespoły zgłoszone do udziału w IDEATHON, czyli maratonie wypracowywania scenariuszy innowacji społecznych. Ideą, założeniem pracy zespołów podczas Ideathonu było stworzenie działań i rozwiązań, które będą rozwijane po Festiwalu. 

Celem pracy zespołów było wypracowanie projektu w postaci koncepcji, prototypu, innowacyjnego produktu cyfrowego lub analogowego, prototypu aplikacji lub usługi. Niezależnie czy wynikiem pracy był produkt/prototyp czy jego koncepcja zespoły musiały przedstawić krótki opis funkcjonalny, w którym wykazano realną potrzebę jego istnienia. W przypadku, gdy wynikiem pracy była koncepcja Zespół musiał też opisać wszystkie elementy składowe produktu, technologie potrzebne do jego stworzenia oraz proces jego wdrożenia. Projekt musiał w całości powstać w czasie trwania Ideathonu.

 • Nagrody w Konkursie w ramach Ideathonu:
  a) Nagroda Główna: usługa mentoringu biznesowego dla projektu; projekt i wdrożenie strony www, usługa hostingu dla 1. strony opartej na WordPressie, domeny i certyfikatu ssl dla projektu, udział w projekcie międzynarodowym i wyjazd zagraniczny, zestawy książek i gier zespołowych, odzież reklamowa.
  b) Nagroda za II Miejsce: usługa mentoringu biznesowego dla projektu; projekt i wdrożenie strony www, usługa hostingu dla strony opartej na WordPressie, domeny i certyfikatu ssl dla projektu, zestawy książek i gier zespołowych, odzież reklamowa.
  c) Nagroda za III Miejsce: projekt i wdrożenie strony www, usługa hostingu dla 1. strony opartej na WordPressie, domeny i certyfikatu ssl dla projektu, zestawy książek i gier zespołowych, odzież reklamowa.
 • Fundatorami nagród w 1. Ideathonie Innowacji Społecznych i Technologii byli:
  Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Fundacja Stocznia oraz Fundacja SOC TECH LAB.

Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Karty Różnorodności. Partnerami wydarzenia są: Katalizator Innowacji Społecznych, Fundacja Stocznia, Fundacja Studio M6, Studenckie Forum Business Centre Club. Patronatem biznesowym wydarzenie objęła Dolnośląska Loża Business Centre Club oraz Dolnośląscy Pracodawcy. Patronat wspierający przyznał Klaster Inicjatyw Ekonomii Społecznej, a patronaty medialne objęli: Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Portal Wroclaw.pl, Portal NGO.pl oraz Portal branżowy HR Polska.

Jeśli chcesz być na bieżąco to zapisz się do naszego Newslettera!

Źródło: www.studiom6.pl, www.soctechlab.org
Foto: www.soctechlab.org