Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Zwycięskie pomysły na jesienne działania w ramach Mikrograntów

16 października, 2023

W ramach trzeciego naboru do Mikrograntów spłynęły 72 pomysły na jesienne działania z zakresu animacji, edukacji, rekreacji i wielu innych działań o charakterze integracyjnym i kulturotwórczym. Komisja jurorska wyłoniła 13 najlepszych projektów. Warto się z nimi zapoznać!

Osoby i grupy realizujące swoje pomysły otrzymają wsparcie finansowe (do 5 tysięcy złotych) oraz pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, prawnych, promocyjnych i logistycznych.

Każda z inicjatyw zaplanowana została na obszarze jednej z dawnych wrocławskich dzielnic – Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu i Śródmieściu.  

Zwycięskie projekty

Dzik JEST dziki. Jesienne spacery i spotkania z przyrodą

Projekt Sióstr Rzeki Ślęzy to cykl spotkań i warsztatów edukacyjnych wokół tytułowego zwierzęcia, które spotkać można także w mieście. Ekologiczne rozważania w duchu szacunku do braci mniejszych odbędą się w formie spacerów i spotkań edukacyjnych w zielonych przestrzeniach miejskich, m.in. w Parku Grabiszyńskim i Lasku Kuźnickim. Porcja konkretnej wiedzy zostanie również zamknięta w formie edukacyjnego poradnika dla Liderów WBO o sposobach mądrego planowania zielonych inwestycji w mieście, bez szkody dla przyrody i dzikich zwierząt. 

Darcie pierza. Kreatywne spotkania w świątecznym klimacie

Cykl warsztatów rzemieślniczo-artystycznych. Realizatorka Elżbieta Doroszkiewicz z Marszowic chce w trakcie spotkań umocnić sąsiedzką integrację wśród mieszkańców i mieszkanek terenów, na których niezbyt wiele takich aktywności się dzieje. Z pewnością pomoże w tym również planowana na finał spotkań warsztatowych przedmikołajkowa wymiana nadmiarowych ozdób świątecznych i nietrafionych prezentów w duchu „less waste”. Dodatkowo, na spotkaniach pojawi się ukraiński akcent w postaci opowieści zza wschodniej granicy – poznajmy swoje tradycje i historie! 

Jesienne wyciszenie. Ogrodniczo-rękodzielnicze warsztaty międzypokoleniowe

Grupa nieformalna „Muchogród” jest inicjatorem cyklu trzech warsztatów ogrodniczych, rękodzielniczych i florystycznych. Cykl zakończy finał, tzw. „Festiwal jesieni” przy ognisku i muzyce oraz wspólnym budowaniu schronienia dla jeży i owadów, a także wymiana roślin. 

Kawa i rzemiosło. Sąsiedzka akcja edukacyjno-warsztatowa

Grupa nieformalna Wspólnicy, stawia na międzypokoleniowość i międzykulturowość, zasilającą obszar ich działań: osiedli Popowice, Kozanów, Pilczyce i Gądów. 

Ta idea spaja cykl zajęć, podczas których pokazane będą sposoby wytwarzania nowych ozdób domowych, ale także konserwacji przedmiotów codziennego użytku, pielęgnując przy okazji stare i nawiązując nowe, lokalne znajomości. Dodatkowym elementem umilającym czas w trakcie warsztatów będzie pigułka wiedzy na temat kawy.

NasionoPlon – wokół ziaren. Spotkania przy nasionach

Grupa nieformalna O!grodniczki  podzieli się z mieszkankami i mieszkańcami osiedla wiedzą oraz doświadczeniami na temat bogactwa, które kryją w sobie nasiona. W ramach projektu zaplanowano 4 wydarzenia, w trakcie których mowa będzie m. in. o tym jak łuskać nasiona i przygotować je do zimowania, a nawet stworzenia swojego banku nasion. 

Huby przy wspólnym stole. Niekonwencjonalne spotkania o jedzeniu

Grupa nieformalna Halo Huby jest pomysłodawcą tego projektu. W trakcie warsztatów kulinarnych mieszkanki i mieszkańcy osiedla dowiedzą się, jak przygotować pyszne słodkości, ale w zdrowszej odsłonie. Warsztat rękodzielniczy będzie okazją do poznania metody na połączenie ceramiki i grafitti – każda osoba przeniesie wykonany przez siebie projekt na ceramiczny talerzyk lub filiżankę, a następnie dokona jego osadzenia na ulubionym naczyniu! „Dziki stół” to z kolei pomysł na warsztaty przygotowania kul dla ptaków, które zostają na zimę. 

Twórcze międzypokoleniowe spotkania sąsiedzkie 

Grupa nieformalna Wojszycka Sóweczka zaproponowała 4 różnorodne warsztaty – kulinarne, florystyczne i artystyczne, w trakcie których osoby uczestniczące będą miały okazję stworzyć ozdoby w zimowym klimacie, wymienić się przepisami i wspólnie przygotować zdrowe i pyszne potrawy, przede wszystkim słodycze bez cukru na świąteczny czas. A wszystko to w międzypokoleniowym sąsiedzkim gronie.  

Rzuć kostką. Międzypokoleniowe spotkania miłośników gier planszowych

Inicjatorzy, grupa nieformalna „Lipomania  chcą doprowadzić do międzypokoleniowej integracji przy wspólnym stole. Dzięki różnorodności zaproponowanych aktywności wnuczka będzie miała szansę zagrać w „Eurobiznes”, a dziadek – w „Wiedźmina”. Wszyscy, którzy od planszówek wolą gry fabularne, przygotują do nich własne figurki pod okiem specjalistów.

Wielokawa. Wielopokoleniowe smakowanie chwil dla siebie

To cykl międzypokoleniowych warsztatów i zajęć animacyjnych, których inicjatorką jest Adamina Zielińska, skierowanych do rodziców oraz młodszych i starszych opiekunów i dzieci. W planie zarówno są wydarzenia z ekspertami od fizjoterapii czy sensoryki, jak i warsztaty kulinarne pod dachem lokalnych CAL-i oraz aktywności na świeżym powietrzu na terenach zielonych. 

Wytchnieniowo, artystycznie, multisensorycznie. Spotkania dla opiekunów dzieci z zespołem Downa

Sandra Ryczek zaprasza wszystkich rodziców oraz opiekunów dzieci z zespołem Downa na spotkania wspólnego złapania oddechu. Cykl trzech spotkań obejmować będzie osobne aktywności dla rodziców i opiekunów oraz osobne dla dzieci. Dla dorosłych Sandra zaproponuje sprzyjające wyciszeniu i regeneracji warsztaty rękodzielnicze (szydełkowanie, makramy, wyszywanie). Natomiast dla najmłodszych odbędą się zajęcia umuzykalniające z elementami sensoplastyki, terapii ręki, a także integracji sensorycznej. 

Radio Wielka Wyspa. Międzypokoleniowe warsztaty podcastowe

Grupa nieformalna Teatr EjAj w ramach projektu zaplanowała 5 spotkań, w czasie których osoby uczestniczące dowiedzą się, jak przygotować się do wywiadu, pracować z mikrofonem, opracować tekst oraz jak technicznie przygotować podcast. Każdy warsztat oprócz części teoretycznej będzie zawierać część praktyczną, w czasie której zostaną zebrane od mieszkanek i mieszkańców Wielkiej Wyspy rozmaite historie. Grupie zależy na uchronieniu od zapomnienia mniej oczywistych opowieści, faktów, ale i legend, które skrywa Wielka Wyspa.

WWW, czyli Widzialna Wielka Wyspa. Cykl spacerów teatralnych

Grupa nieformalna Teatr Czterech podczas czterech listopadowych spotkań chce podzielić się z mieszkańcami i mieszkankami tzw. Wielkiej Wyspy, ale też Zacisza-Zalesia i Placu Grunwaldzkiego swoimi praktykami warsztatów teatralno-performatywnych. Będą one okazją do integracji z osobami z niepełnosprawnością wzroku, które zostaną zaproszone do udziału w działaniach. 

Z pieśnią na ustach! Wrocławski senior kolęduje

Rozśpiewana grupa ,,Zmuzykujmy To Razem’’ kontynuuje muzyczne działania skierowane do seniorów i seniorek. Tym razem motywem przewodnim warsztatów wokalnych będą kolędy oraz tradycyjne piosenki w klimacie świątecznym. Pięć sobotnich spotkań będzie okazją do zapoznania się z repertuarem, pracy z tekstem (dykcja, interpretacja warstwy słownej), doskonalenia prawidłowej emisji i impostacji głosu oraz właściwej techniki oddechu, a także podstaw pracy scenicznej. 

Aktualności o Mikrograntach dla osób fizycznych i grup nieformalnych znajdziecie: TUTAJ i na FacebookuMikrograntów

Jeśli chcesz być na bieżąco to zapisz się do naszego Newslettera. 

Źródło: www.instytutkultury.pl
Foto: www.instytutkultury.pl