Ułatwienia dostępu

Skip to main content

IV Dolnośląski Kongres Młodzieży

29 października, 2023

W Krzyżowej odbył się IV Dolnośląski Kongres Młodzieży. Kongres stał się okazją do merytorycznych rozmów oraz zyskania wiedzy na nurtujące współczesną młodzież tematy. Uczestnicy Kongresu rozmawiali m.in. o zdrowiu psychicznym, przemocy rówieśniczej, radzeniem sobie ze stresem, tolerancji, edukacji. Organizatorem wydarzenia była Fundacja „Merkury”.

Spotkanie z młodzieżowymi radami oraz liderami z całego Dolnego Śląska odbyło się 20 października w Krzyżowej. Była to już IV edycja tego wydarzenia, uważanego za jeden z najważniejszych corocznych iwentów dolnośląskiej młodzieży. 

Kongres był okazją do spotkania się z osobami o podobnych zainteresowaniach oraz doświadczonymi specjalistami.

Na wydarzeniu pojawiło się ponad 300 osób, w tym uczestnicy, paneliści, organizatorzy i goście nie tylko z Dolnego Śląska, ale również z całej Polski, jak i z zagranicy.

Młodzież miała możliwość spotkania się z licznymi panelistami. Wśród zaproszonych specjalistów byli:

– Waldemar Weihs – koordynator kongresu, prezes Fundacja „Merkury”.

– Dominik Kuc – aktywista, działa w Fundacji GrowSPACE. Laureat Forbes „25under25”, inicjator Warszawskiej Linii Zdrowia Psychicznego, współtworzy porozumienie „TAK dla Prewencji Suicydalnej”, a od 5 lat koordynuje Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+.

– Agnieszka Wrzesińska – społeczniczka, historyczka zakochana w swojej małej ojczyźnie, nauczycielka Liceum im. II Armii Wojska Polskiego w Trzebnicy.

– Grzegorz Święch – współzałożyciel fundacji OFF School i współautor Domu Spokojnej Młodości. Nieustannie zaraża młodych pasją do zmiany, z odwagą podejmując wyzwania.

– Kamila Grudniewska – Fundacja Edukacji i Aktywizacji Społecznej, socjolożka.

– Kacper Sawicki – student 5 roku psychologii z Uniwersytetu SWPS, który omówił tematykę zrozumienia stresu.

– Radogost Borowski – aktywista ruchu nieposłuszeństwa obywatelskiego Extinction Rebellion

– Magdalena M. Malik – profesjonalny Coach MBA, przedsiębiorczyni, wykładowczyni akademicka Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu, trener, szkoleniowiec oraz fundator Fundacji Afirmacja Rozwoju. certyfikowany Coach mocnych stron Gallupa.

– Alina Prochasek – prawniczka, edukatorka, trenerka edukacji poza formalnej, przewodnicząca Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych, wiceprezeska Fundacji Europejskich Inicjatyw na Śląsku, członkini Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.

– Oficer Regionalnego Centrum Informatyki.

– Anna Ambrozik – psychoterapeutka.

– Kamil Oleszkiewicz – specjalista z NASK, czyli Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej.

– Wiktor Ochał – samorządowiec, społecznik, aktywista, kierownik Ziębickiego Centrum Kultury, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Janine.

– Lidia Prabucka – współzałożycielka Szkolnej Konferencji Klimatycznej, b. przewodnicząca MRM Wrocławia i b. radna MSWD

– Jakub Janas – członek Akcji Miasto, producent Szkolnej Konferencji Klimatycznej.

– Ufuk Bal – key expert on Youth Mainstreaming – Programme Director IDEA LAB FOUNDATION | senior trainer SALTO-Youth.

– Wiktor Oleś – dyrektor SIPE Śląskiego Instytutu Edukacji Politycznej, project manager w Fundacji Europejskich Inicjatyw na Śląsku. Student na kierunku Międzynarodowe studia nauk politycznych i dyplomacji oraz Ambasador EU Careers (EPSO) na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. 

– Piotr Maciaszek- dolnoślązak, aktywista, b. wiceprzewodniczący MSWD, członek PROM, parlamentarzysta Parlamentu Młodych RP, zainteresowany polityką, wolontariatem i medycyną.

– Jakub Juszczak – Koordynator Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ na Dolnym Śląsku, Radny MRM Wrocławia, Przewodniczący SU ZS8 Wrocław.

– Radosław Myszka – prowadzi szkolenia, uczy nowych kompetencji i przekazuje wiedzę młodemu pokoleniu.

– Zuzanna Bąk – agentka zmiany w Domu Spokojnej Młodości, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Powiatu Wołowskiego, radna Młodzieżowego Sejmiku Woj. Dolnośląskiego.

– Kamila Grudniewska – aktywistka polityczna i oświatowa, edukatorka społeczna, praktyczka partycypacji; założycielka i prezeska Fundacji Edukacji i Aktywizacji Społecznej, studentka socjologii i prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, bałtowianka, aspirująca nauczycielka.

– Mikołaj Cendro – Klub Sympatyków Transportu Miejskiego.

– Aleksandra Walczak – współtwórczyni kanału Orientuj Się oraz materiałów edukacyjnych Akcji Menstruacji, kampanierka społeczna.

Organizatorami wydarzenia była Fundacja „Merkury”, Polska Rada Organizacji Młodzieżowych PROM, Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, Młodzieżowy Sejmik Województwa Dolnośląskiego i Ziębickie Centrum Kultury.

Uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w kilku interesujących warsztatach. Uczestniczyli również w rozmowach m.in. o zdrowiu psychicznym, przemocy rówieśniczej, stresie, tolerancji, edukacji oraz polityce. Dodatkowo podczas kongresu były zaplanowane  wydarzenia kulturalne, młodzież mogła uczestniczyć także w spektaklu teatralnym czy innych występach. Z pewnością wydarzenie dostarczyło młodym uczestnikom mnóstwo nowej wiedzy oraz doświadczeń. Relację z wydarzenia można zobaczyć tutaj.  

Warto wspomnieć o projekcie realizowanym przez Fundację Merkury „Silne rady nie od parady”, przedsięwzięcia polegającego na organizacji serii spotkań z młodzieżowymi radami z Dolnego Śląska. Spotkania opierają się na warsztatach, rozmowach z członkami rad i wsparciu ich w wyzwaniach związanych z ich działalnością.

Projekt ten prowadzony jest w ramach pracy Fundacji „Merkury” i finansowany jest ze środków Narodowego Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach rządowego programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NoweFIO na lata 2021-2030.

Jeśli chcesz być na bieżąco to zapisz się do naszego Newslettera.

Źródło: www.merkury.org.pl
Foto: FB Fundacja Merkury