Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Dom Opieki Wytchnieniowej „KOKOSZKA”  już otwarty

18 października, 2023

We Wrocławiu, przy Fundacji „Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci” powstał Dom Opieki Wytchnieniowej „KOKOSZKA”. Dom Opieki Wytchnieniowej ma zapewnić czasowy, profesjonalny i bezpłatny pobyt dla przewlekle i nieuleczalnie chorych dzieci.

„Kokoszka” mieści się na zielonych Sołtysowicach we Wrocławiu. Jest to nowe miejsce, z pięknymi pokojami zaprojektowanymi przez studentów i wykładowców wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, które zostało oficjalnie otwarte 2 października br.

“KOKOSZKA to miejsce, które dało rodzicom nadzieję na złapanie oddechu i fachową opiekę dla ich ciężko chorych dzieci. Dzięki połączeniu sił wielu osób, polityków, samorządowców i instytucji udało się stworzyć to magiczne miejsce. To nasza duma!” – mówiła podczas otwarcia Beata Hernik-Janiszewska, Prezeska Fundacji „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci”.

Dom Opieki Wytchnieniowej “KOKOSZKA” daje możliwość pobytu od dwóch dni do kilku tygodni, bezpłatnie, z zapewnieniem ciągłej i wysoko wyspecjalizowanej opieki pielęgniarskiej, lekarskiej, psychologicznej oraz rehabilitacyjnej. Jest to możliwe dzięki kontraktowi z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dom ma zapewnić czasowy, profesjonalny i bezpłatny pobyt dla terminalnie, przewlekle i nieuleczalnie chorych dzieci.

Powstanie Domu Opieki Wytchnieniowej

Prace nad inwestycją rozpoczęły się w 2020 roku i trwały trzy lata. Zadanie obejmowało przebudowę istniejącego budynku oraz dobudowę dwupiętrowego segmentu. W środku znajdą się m.in. pokoje z łazienkami, zaplecze kuchenne i szkoleniowo- edukacyjne, część umożliwiająca tworzenie turnusów rehabilitacyjnych, a także pokoje integracyjne. Powierzchnia wynosi ok. 1500 metrów kwadratowych. Każdy z ośmiu pokoi nawiązuje do innego zwierzęcia, nadając wnętrzom unikalny charakter i atmosferę. Projektanci zadbali o kolorystykę, materiały oraz grafikę na ścianach, tworząc przyjazne i bajkowe otoczenie, które jest przystosowane dla dzieci z niepełnosprawnością. 

Dodatkowo, w obiekcie dostępne są pomieszczenia rehabilitacyjne, integracyjne, medyczne, administracyjne, magazyny sprzętu medycznego, pomieszczenia szkoleniowo-edukacyjne z salą konferencyjną, parking oraz ogród wypoczynkowy.

Budowa domu pochłonęła przeszło 16 mln zł, w tym 7 mln z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz 5 mln zł z środków PFRON będących w dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz ze zbiórek publicznych, 1,5% podatku dochodowego, a także od darczyńców i firm polskich oraz korporacji międzynarodowych.

Co to jest opieka wytchnieniowa?

Opieka wytchnieniowa to element systemu pomocy społecznej. Jest czasową usługą opiekuńczą nad osobą niesamodzielną. Zarówno weekendowa, kilkudniowa czy kilkunastodniowa opieka w zastępstwie za opiekuna faktycznego jest możliwa w związku ze zdarzeniem losowym, potrzebą załatwienia spraw życia codziennego lub odpoczynkiem opiekuna faktycznego. Opieka wytchnieniowa to forma wsparcia dla opiekunów m.in. osób przewlekle chorych. Ma służyć odciążeniu opiekuna faktycznego od sprawowania opieki, gdy ten zachoruje, będzie musiał wyjechać czy zwyczajnie potrzebuje raz na jakiś czas odpocząć, wyjść do kina czy wyjechać na wakacje. 

W ramach doraźnego wsparcia specjaliści odciążą bliskich przewlekle chorych pacjentów w ich codziennych obowiązkach, a w razie potrzeby zapewnią zastępstwo tak, by ci opiekunowie mogli zyskać chwilę dla siebie.

Czas wolny dla opiekuna – dlaczego jest tak ważny?

Codzienna praca opiekuna to ciągły stres i zmęczenie. Czas wolny dla opiekuna osoby niepełnosprawnej czy nieuleczalnie chorej jest niezwykle ważny dla zachowania zdrowia psychicznego i fizycznego. Opiekunowie często poświęcają cały swój czas i energię na opiekę nad bliskimi, a czasami zapominają o sobie. Dlatego też, dobrze zorganizowany czas wolny może być kluczowy dla zachowania równowagi i sił witalnych.

Dzięki temu opiekunowie mogą odpocząć i nabrać sił do dalszej pracy. Aby skorzystać z usług opieki wytchnieniowej, warto skontaktować się z odpowiednim ośrodkiem lub organizacją pomocy społecznej oraz wybrać odpowiedniego zastępcę na czas nieobecności.

Fundacja “Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci”

Fundacja działa od 2007 roku. Głównym jej celem jest otoczenie opieką nieuleczalnie chore dzieci i ich rodziców, opiekunów z Dolnego Śląska. W ramach swojej działalności fundacja prowadzi domowe hospicjum oraz hospicjum perinatalne, czasowo zastępując opiekunów i oferując opiekę wytchnieniową. Głównym celem działalności fundacji jest wsparcie w dostępie do pediatrów – specjalistów, do sprzętu medycznego oraz wsparcie w drobnych rzeczach, które dla podopiecznych Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci, Hospicjum domowego prowadzonego przez Fundację „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci”  daje możliwość chorym dzieciom, aby przebywały w swoich własnych domach. To przede wszystkim 24-godzinna dostępność specjalistów: lekarzy, pielęgniarek, psychologów, rehabilitantów, pracowników socjalnych. 

Fundacja “Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci” to organizacja pożytku publicznego. Podstawą budżetu wrocławskiego hospicjum są pieniądze przekazane z 1,5% podatku. Dzięki 1,5% zakupywany jest sprzęt medyczny, środki higieniczne, opłacana jest rehabilitacja. Dzięki temu pomoc dla podopiecznych hospicjum jest bezpłatna.

Wolontariat w Fundacji „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci”

Fundacyjny wolontariat zrzesza ludzi, którzy chcą w wolnym czasie zrobić bezinteresownie coś dobrego dla innych. Pomagają na różne sposoby i z różną intensywnością. 

Aktywności, które proponujemy w ramach wolontariatu, są na tyle różnorodne, że chętna do współpracy osoba może wybrać je zgodnie ze swoimi potrzebami, kompetencjami, możliwościami czasowymi. W każdej opcji gwarantowane jest wsparcie koordynatora wolontariatu oraz spotkania przygotowujące do pełnienia danej roli. Ważne jest, żeby pomagać, ale również robić to mądrze.
Wolontariuszy łączy jedno – bez względu na to, czy kwestują, adresują w biurze koperty czy pomagają w lekcjach siostrze chorej dziewczynki – mają świadomość, że to zmienia kawałek świata. – czytamy na stronie fundacji: https://hospicjum.wroc.pl/zostan-wolontariuszem/

Jeśli chcesz być na bieżąco to zapisz się do naszego Newslettera.

Źródło: www.hospicjum.wroc.pl, www.winncare.pl
Foto: www.hospicjum.wroc.pl