Ułatwienia dostępu

Skip to main content

ŻYWICA – Festiwal Ludzi i Drzew

27 września, 2023

W Obornikach Śląskich odbyła się czwarta edycja najbardziej drzewnego festiwalu w Polsce! Niszowe, kameralne, rodzinne – tak określają to wydarzenie jego organizatorzy. W programie nie zabrakło atrakcji dla całych rodzin. Trzy dni wypełnione były warsztatami, wykładami, spacerami przyrodniczymi, spotkaniami z wybitnymi specjalistami oraz koncertami i pokazami filmów.

Czwarta edycja festiwalu odbyła się  w centrum Obornik Śląskich – w odrestaurowanym budynku Kina Astra.

ŻYWICA to nie tylko rozrywka, to przede wszystkim EDUKACJA! To miejsce dla aktywistów, społeczników oraz wszystkich mieszkańców, którym zależy na zielonych walorach w miejskiej betonowej dżungli  – tak o festiwalu piszą organizatorzy wydarzenia.

Historia festiwalu

W 2019 roku w trakcie głośnej kampanii Stowarzyszenia Żywica, której celem była ochrona 120 drzew przed wycinką pod inwestycję drogową w Obornikach Śląskich zorganizowana została pierwsza edycja festiwalu. Miała to być okazja do podziękowania mieszkańcom gminy za wsparcie w walce o ochronę drzew, ale także okazja do zebrania podpisów pod petycją. Początkowo miało być to jednorazowe wydarzenie. Po pierwszym udanym festiwalu przyszła pandemia. Dopiero w 2021 udało się zorganizować kolejną, drugą edycję. 

Tegoroczny Program

Program tegorocznej edycji festiwalu był niezwykle bogaty i ciekawy.

Pierwszy dzień rozpoczął się od seansu filmowegoŻycie po pracy”, po  którym rozpoczął się nocny spacer przyrodniczy „Za głosem nietoperzy”. Poprowadziła go dr Iwona Gottfried, która od lat prowadzi  badania dotyczące wykorzystywania podziemnych obiektów przez nietoperze poza okresem zimy oraz bada zachowania godowe tych ssaków. Celem jej badań jest nie tylko poznanie nowych aspektów biologii nietoperzy, ale, jak sama mówi ma nadzieję, że badania posłużą również ochronie tych ssaków.

Drugi dzień rozpoczął się od dwóch kolejnych spacerów przyrodniczych.

Rodzinny Spacer Ornitologiczny poprowadziła Zuzanna Pestka, która od lat pracuje w terenie jako ekspertka ornitolożka obserwując ptaki i przyrodę. 

Drugi spacer – entomologiczny – relacji drzew z owadami, poprowadził dr hab. prof. Marcin Kadej, polski biolog, dr hab. nauk biologicznych, profesor uczelni Zakładu Biologii, Ewolucji i Ochrony Bezkręgowców i dziekan Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Sobota wypełniona była warsztatami, koncertami i spotkaniami z zaproszonymi gośćmi.

O 14.00 odbyło się oficjalne otwarcie festiwalu, które rozpoczęło się od prelekcji zatytułowanej „Jak sadzić drzewa” połączonej z uroczystym sadzeniem Cisa z okazji 600-letniej rocznicy (1423 r.) objęcia cisów ochroną przez Władysława Jagiełłę. Następnie odbyły się kolejne spotkania i warsztaty dla  dzieci, młodzieży i dorosłych.

Wartym zaznaczenia punktem programu tego dnia, było spotkanie z gościem Janem Mencwelem, autorem książki „Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta”. 

Jan Mencwel jest animatorem kultury oraz działaczem społecznym. Jako aktywista miejski współtworzył stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, powstałe jako wyraz sprzeciwu wobec rządów prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz. W latach 2016-2021 stał na czele tego ruchu, monitorując działania władz Warszawy oraz upubliczniając informacje na temat niezgodnych z prawem działań lokalnych urzędników. W 2021 roku książka „Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta” znalazła się wśród nominowanych do nagrody Grand Press w kategorii książka reporterska roku. 

Na zakończenie drugiego dnia festiwalu odbyły się dwa koncerty DJ FABIAN MOLLIERA i DZIEWOLUDY. 

Wyjątkowo ciekawy, wpisujący się w klimat festiwalu jest zespół DZIEWOLUDY. Jest to  to grupa ludzi, którą połączyły pasje muzyczne i średniowiecze. Odpięli swoje gitary, wzmacniacze, multiefekty i chwycili za proste drewniane instrumenty. Przywdziali zgrzebne sukmany i teraz wędrują od zamków, grodów po obozowiska. Przygrywają na biesiadach i turniejach, sławiąc pieśnią czasy dawnych Słowian. Klimat średniowiecza zespół tworzy, występując w strojach z epoki średniowiecza, grając historyczne melodie na instrumentach. tradycyjnych. W repertuarze znalazły się utwory z różnych zakątków Europy w tym słowiańskie, germańskie, skandynawskie i bretońskie, datowane od XI do XVI w. Głównie tańce dawne oraz pieśni historyczne i ludowe.

Niedzielny poranek także rozpoczął się od spacerów przyrodniczych. 

Trzeci dzień festiwalu obfitował w spotkania z ciekawymi gośćmi m.in.  z Ewą Zuber autorką książek dla dzieci, Krzysztofem Drozdowskim który mówił o zmianach klimatycznych w kontekście miejskiej przyrody, Gosią Pietkiewicz, która opowiedziała o ptakach żyjących w mieście oraz z Łukaszem Iwaniukiem, który prowadził wykład pt. Nocni Łowcy – Nietoperze połączony z pokazem.

Ważnym punktem programu był pokaz filmu „Ziarno Świadomości” oraz spotkanie z jego twórcami. To film dokumentalny o tym, że w obliczu chaosu na globalnych rynkach żywności, kryzysu zbożowego, napływu schemizowanych plonów z zagranicy, warto zadbać o nasze lokalne, rodzime, naturalne rolnictwo. To „filmowa bomba ekologiczna”. Głównym bohaterem jest Pedro Dogor, rolnik – pasjonat, który w sposób wzruszający i bardzo osobisty ( wejście w świat rolnictwa ekologicznego pozwoliło mu pokonać traumę po nagłej śmierci ojca) przeprowadza widza przez świat starych odmian roślin, naturalnej genetyki, idei spółdzielczości i potencjału polskich gleb – naszej największej polisy ubezpieczeniowej. Film jest głównym elementem oddolnego ruchu, mającego wzmocnić lokalne inicjatywy gospodarcze i promować naturalne rolnictwo. Internetowe fora i grupy będą stanowiły żywą oddolną reklamę filmu, gdy trafi on do kinowej dystrybucji.

Reżyser i producent Rafał Smykowski osobiście promował „Ziarno Świadomości” i idee w nim zawarte w ramach inicjatywy niezależnego kina objazdowego, które jest kontynuacją tradycji jego Dziadków, którzy w latach 60/70 jeździli po wsiach z filmami, które aktualnie były w dystrybucji na Chełmskiej w Warszawie.

Oprócz tego w programie były jeszcze ekowarsztaty dla dzieci, warsztaty dla dorosłych takie jak: Mandale na patykach Kompozycje ziołowe oraz mindfulness dla dzieci. Ostatni dzień festiwalu zakończył się koncertem zespołu „Bardziej”. 

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się do naszego Newslettera!

Źródło: www.festiwal.zywica.org.pl
Foto: www.festiwal.zywica.org.pl