Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Spora dawka wiedzy i wymiany doświadczeń czyli pierwsze lądowanie LUPY

29 września, 2023

Dolnośląska Sieć Inkubatorów NGO zorganizowała dwudniowe warsztaty dla organizacji pozarządowych. W programie znalazło się 10 mini warsztatów dla organizacji pozarządowych, śniadanie międzysektorowe oraz spotkanie z doradcami z 10 inkubatorów. Szkolenie było realizowane w ramach programu LUPA.

Program był napięty. Pierwszego dnia w czwartek, po rejestracji uczestników i oficjalnym otwarciu spotkania, uczestnicy brali udział w kilku warsztatach, które mieli do wyboru: 

 • Czy lider musi działać sam? 
 • Małe Granty,
 • Co Powinniśmy wiedzieć o regrantingu? 
 • Jak działać bez dotacji? 
 • Wszystko o wolontariacie w NGO, 
 • Jak pozyskać środki na projekty edukacyjne?
 • Jak skutecznie współpracować z mediami?
 • RODO w NGO – nie taki diabeł straszny
 • Likwidacja organizacji
 • Pozyskiwanie środków na działania w lokalnym środowisku

Drugiego dnia, w piątek uczestnicy szkolenia wzięli udział w tzw. śniadaniu międzysektorowym, czyli spotkaniu dotyczącym nawiązania współpracy organizacji z biznesem i samorządem oraz wymiany doświadczeń.

Warsztaty poprowadzili eksperci z 10 inkubatorów:

 • Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych z Wrocławia
 • Fundacji Dobrych Działań z Ząbkowic Śląskich
 • Fundacji “Jagniątków” z Jeleniej Góry
 • Fundacji Lokalnych Inicjatyw Społecznych z Głogowa
 • Fundacji “Merkury” z Wałbrzycha
 • Fundacji Pomocy Szkole im. E. Machniewicza z Góry
 • Fundacji Umbrella z Wrocławia
 • Interclub Femina ze Zgorzelca
 • Stowarzyszenia Integracji Społecznej PROPAGO z Brzegu Dolnego
 • Stowarzyszenia LGD Kraina Wzgórz Trzebnickich z Trzebnicy
 • Stowarzyszenia LGD Kraina Łęgów Odrzańskich ze Ścinawy

Szkolenie było realizowane w ramach  projektu LUPA – Latający Uniwersytet Pozarządowej Aktywności jest finansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

O projekcie już pisaliśmy ale warto przypomnieć o tym programie.

LUPA czyli Latający Uniwersytet Pozarządowej Aktywności zakłada kompleksowe wsparcie organizacji pozarządowych z małych miejscowości w województwie dolnośląskim, zlokalizowanych na obszarach z utrudnionym dostępem do programów pomocowych i rozwojowych, w tym do organizacji na obszarach wiejskich. 

Projekt przewiduje systemowe wsparcie organizacji pozarządowych, a także wsparcie kadry Dolnośląskiej Sieci Inkubatorów NGO, co przełoży się na podniesienie jakości świadczonych przez nich usług dla organizacji obywatelskich po zakończeniu projektu. Celem projektu jest podniesienie umiejętności zarządczych i tworzenia zasobów w 100 organizacjach pozarządowych na Dolnym Śląsku.

W ramach projektu przewidziane są trzy zadania. Pierwszym z nich, jest zadanie pod nazwą LUPA. 

To działanie wspierające organizacje pozarządowe w terenie, w każdym powiecie, w którym funkcjonuje inkubator należący do Dolnośląskiej Sieci Inkubatorów NGO. Działanie będzie polegało na udostępnieniu małym, lokalnym ngo dostępu do zasobów merytorycznych wszystkich inkubatorów z województwa.

W ramach działania w 10 powiatach odbędą się:

 – dwudniowe sesje LUPY szkolenia, warsztaty, doradztwo, coaching i inne formy wsparcia wynikające z pogłębionej diagnozy potrzeb. Kadrę merytoryczną zapewnią poszczególne inkubatory, które w swoich zasobach posiadają ekspertów z różnych dziedzin, dzięki czemu oferta będzie kompleksowa i na najwyższym poziomie, w sesjach wyjazdowych wezmą udział przedstawiciele ngo z obszaru działania inkubatorów;

 – śniadania z otoczeniem społeczeństwa obywatelskiego (biznes, JST, aktywni mieszkańcy) w celu promowania lokalnych NGO oraz będą dobrą przestrzenią do nawiązania współpracy pomiędzy NGO a otoczeniem.

 – działania lokalne będą kontynuowane poprzez kontynuację działań edukacyjnych przez kadrę inkubatora + ewaluacja sesji LUPA i projektu w postaci nieodpłatnych dyżurów doradczych, mentoringu innych działań wspierających;

 – wypracowane podczas sesji LUPA rozwiązania dostosowane do poszczególnych organizacji będą wdrażane w ngo przy wsparciu kadry DSINGO; 

– biblioteka multimedialna – w planach jest stworzenie strony, na której będą zamieszczane wszystkie działania edukacyjne, które będą nagrywane i archiwizowane na stronie, dzięki temu osoby, które nie będą uczestniczyły w LUPie będą mogły skorzystać z jej zasobów.

Dwudniowe szkolenie, które odbyło się w Zgorzelcu, w Zagrodzie Kołodzieja było realizacją jednego z założeń programu  LUPA, który zakłada dwudniowe spotkania w 10 różnych powiatach.

To było pierwsze wydarzenie w ramach LUPY i trochę czuliśmy niepewność jak wyjdzie, jednak zarówno organizacje, jak i uczestnicy i doradcy z inkubatorów stanęli na wysokości zadania. Frekwencja na wydarzeniach powiatowych zawsze stoi pod znakiem zapytania, w Zgorzelcu wiedzieliśmy, że ludzie potrzebują wsparcia takich organizacji jak te zrzeszone w sieci inkubatorów. Dotarły zarówno lokalne NGO, jak i te które na co dzień działają w innych częściach województwa. A nasi doradcy przygotowali ważne informacje. To była uderzeniowa dawka wiedzy podana w pigułce.

Czuję, że zrobiliśmy coś ważnego – relacjonuje Sławomir Wieteska, prezes Fundacji „Jagniątków”.

To było jedynie lądowanie LUPY w tym roku. Mamy zaplanowane łącznie 10 spotkań do końca 2025 roku. Spotkania będą odbywały się w każdym mieście powiatowym, w którym ma siedzibę Inkubator NGO należący do DSINGO.

Póki co nie mamy zaplanowanych spotkań na przyszły rok, chcielibyśmy aby były rozłożone równomiernie pod kątem geografii naszego województwa – podsumowuje Sławomir Wieteska.

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się do naszego Newslettera!