Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Łęgowe Targi czyli piknik pełen stoisk przygotowanych przez NGO-sy!

18 września, 2023

Na początku września w Ogrodach Pałacowych Dolnobrzeskiego Ośrodka Kultury odbył się piknik, na którym pojawiło się wiele stowarzyszeń i fundacji, działających na terenie gmin należących do Krainy Łęgów Odrzańskich. Zapraszamy na relację z tego wydarzenia.

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Kraina Łęgów Odrzańskich w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Integracji Społecznej PROPAGO, które jest realizatorem projektu ”Organizacje obywatelskie w Krainie Łęgów Odrzańskich”, zorganizowały w ostatnim czasie kilka wydarzeń zachęcających do aktywnego udziału w projektowych działaniach. Jedną z ostatnich imprez były Łęgowe Targi, w których licznie uczestniczyły organizacje pozarządowe działające na terenie gmin należących do Krainy Łęgów Odrzańskich. 

Stoiska NGO

Lista uczestników pikniku była długa. Każda organizacja przygotowała swoje stoisko prezentując działania, które prowadzą na co dzień. 

Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Żerków na pikniku NGO zaprezentowały różnorodne szydełkowe techniki oraz fantastyczny układ taneczny jako Zumba Team.

Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi Radecz od kilku lat stawia na ekologię oraz integrację różnych grup wiekowych. Jako jedyna organizacja w powiecie wprowadziła „Otwarte piątki w Świetlicy Wiejskiej” – tematyczne spotkania, na których każdy jest mile widziany. Stowarzyszenie aktualnie realizuje projekt  Eko-naturalni. Zainteresowanych tym tematem odsyłamy na stronę www.ekorudno.pl, gdzie można zobaczyć jakie fantastyczne rzeczy organizacja robi w swojej wsi! Na pikniku przedstawiciele stowarzyszenia zaprezentowali podstawy wikliniarstwa, a działaczki stowarzyszenia wspólnie z najmłodszymi uczestnikami pikniku wykonały leśne ludki.

Kolejne ciekawe stoisko przygotowało Stowarzyszenie Mieszkańców Krzydliny Wielkiej „Kreda”, które co roku częstuje własnoręcznie robionym sękaczem- łęgowym produktem lokalnym. Również w tym roku nie obyło się bez tych pyszności. Przedstawicielki organizacji przeprowadziły również warsztaty z robienia woreczków zapachowych.

Przy stoisku Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych „Naborowianki” na uczestników pikniku czekała stajnia hobby horse oraz mini-zawody. 

Harcerska Organizacja Wychowawczo-Patriotyczna „Cichociemni” oprócz zabezpieczenia imprezy pod względem logistycznym i medycznym, przeprowadziła warsztaty pierwszej pomocy oraz pionierki. Dodatkową atrakcją w tym roku była gra terenowa z zadaniami logicznymi i sprawnościowymi. Nie zabrakło też pysznej, żołnierskiej grochówki przygotowanej przez harcerską brać na kuchni polowej.

Fundacja Kierunek Kultura prowadziła działalność animacyjną, sportową, turystyczną i kulturalno-edukacyjną. Na jej stoisku można było spróbować swoich sił w makramie i stworzyć piękne liście.

Stowarzyszenie KOS, które działa przy Szkole Podstawowej w Białołęce, gm. Pęcław, przybliżyło swoje działania i podzieliło się pasją jego przedstawicieli czyli filmowaniem. 

Szlif Kulturowy emanował energią. Dziewczyny prowadziły warsztaty kreatywne oraz zorganizowały ściankę do selfie, gdzie można było sobie zrobić pamiątkowe zdjęcia Instaxem. 

Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza na piknik przyjechała z book truckiem – Book Truck. Mobilna Księgarnia Tajnych Kompletów. Fundacja realizuje Projekt „Księgarnia przyjeżdża!”, który polega przede wszystkim na zapewnieniu oferty księgarskiej w miejscach pozbawionych dostępu do księgarń i mocno ograniczonym dostępie do książki. A wraz z pojawieniem się Book Trucka, pojawiają się też działania kreatywne dla lokalnych społeczności.

W pikniku wzięli udział także przedstawiciele FRSO, którzy prowadzili poradnictwo dla NGO.

Na uczestników czekało wiele innych atrakcji, m.in. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna TAMA w Brzegu Dolnym przygotowała spacer performatywny, warsztaty kreatywne, kiermasz książki oraz Narodowe Czytanie.

Urząd Miejski w Brzegu Dolnym prowadził stoisko NiCE project wraz międzynarodowym konsorcjum, gdzie przybliżona została idea zero-waste poprzez warsztaty kreatywne. 

Wołowska Grupa Badawczo Historyczna przygotowała dla uczestników pikniku stoisko z płukaniem złota, gdzie oprócz wydobycia z piasku cennego kruszcu można było obejrzeć minerały występujące w naszym kraju oraz dowiedzieć się w jaki sposób się je pozyskuje. 

Wydarzenie Łęgowe Targi zostało dofinansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach rządowego programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Dofinansowane zostało również ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.

O projekcie ”Organizacje obywatelskie w Krainie Łęgów Odrzańskich”

Celem projektu jest zwiększenie zaangażowania społeczności lokalnej w życie publiczne, z terenu 12 nadodrzańskich gmin: Brzeg Dolny, Wołów, Wińsko, Ścinawa, Prochowice, Jemielno, Rudna, Malczyce, Miękinia, Pęcław, Środa Śląska, Głogów – stanowiących obszar Krainy Łęgów Odrzańskich (KŁO). Zaplanowane w projekcie działania mają przyczynić się do zwiększenia obecności NGO w życiu społeczności lokalnych, wspierania dialogu obywatelskiego, sieciowania organizacji oraz wzmacniania ich wizerunku.
Partnerzy: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Kraina Łęgów Odrzańskich.
Realizacja: sierpień 2023 – grudzień 2024.
Projekt sfinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się do naszego Newslettera!

Źródło: www.bramykultury.pl
Foto: FB Stowarzyszenie Integracji Społecznej PROPAGO