Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Piknik w Sławnikowicach w ramach projektu “Busola na inicjatywy społeczne”

29 sierpnia, 2023

Na początku sierpnia w Sławnikowicach odbył się Piknik Zdrowotny. Organizatorem pikniku był OSP w Sławnikowicach i Stowarzyszenie „Wspólnie w przyszłość”. W wydarzeniu wzięło udział wiele organizacji, a wśród nich jedna z organizacji tworzących Dolnośląską Sieć Inkubatorów NGO – Stowarzyszenie Interclub Femina.

Piknik był okazją do skorzystania z wielu ciekawych i ważnych porad – jak zdrowo się odżywiać, jak dobrze badać pierś damską i męską, można było zbadać wzrok, zmierzyć poziom cukru we krwi i ciśnienie tętnicze jak również zrelaksować się podczas masażu stóp. Podczas pikniku odbyła się ciekawa prelekcja Lucjana Ilnickiego – specjalisty pulmonologii i chorób dziecięcych. Uczestnikiem wydarzenia był też jeden z dolnośląskich inkubatorów Interclub Femina:

Choć aura zdecydowanie nam nie sprzyjała, to jednak frekwencja podczas Pikniku Zdrowotnego mile zaskoczyła jego organizatorów! Organizatorzy poza wystawcami zorganizowali prelekcje o zdrowiu. Dziękujemy za ten wspaniały czas! – podsumowują wydarzenie członkowie Interclub Femina.

Ponadto w wydarzeniu udział wzięło Bogatyńskie Stowarzyszenie Diabetyków „Insulinka”, Bogatyńskie Stowarzyszenie Pielęgniarek „Złoty czepek”, Optometrysta Karolina Słomka-Majkut,  Stowarzyszenie Amazonek i osób z chorobą nowotworową w Zgorzelcu, Stowarzyszenie mężczyzn z chorobami prostaty „Gladiator”, Specjalista zdrowego odżywiania Małgorzata Korelin, Stowarzyszenie Charytatywne Polski Komitet Pomocy Społecznej, , Koło Gospodyń Wiejskich Sławnikowice, Klub Seniora „Druga Młodość” w Gronowie, OSP i MDP Gronów, MDP Sławnikowice, i inni.

Piknik został zorganizowany w ramach projektu Busola, a zadanie zostało dofinansowane w ramach projektu Busola na inicjatywy społeczne sfinansowanego ze środków Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. 

O projekcie “Busola na inicjatywy społeczne”

„Busola na inicjatywy społeczne” to projekt polegający na kompleksowym wsparciu organizacji pozarządowych powiatu zgorzeleckiego oraz aktywnych jego mieszkańców, chcących wziąć sprawy w swoje ręce i rozwiązywać lokalne problemy, bądź realizować potrzeby społeczności lokalnych. Dzięki realizacji projektu finansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności w ramach Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030, Stowarzyszenie Interclub Femina może prowadzić Centrum Aktywności Pozarządowej, w którym m. in. udziela doradztwa, animuje oraz organizuje szkolenia dla NGO.

Projekt realizowany jest od sierpnia ubiegłego roku więc już wiele wartościowych aktywności zostało zrealizowanych, a z niektórych działań można skorzystać do tej pory. Poniżej przedstawiamy tylko kilka z nich:

  1. Spotkania informacyjne dotyczące wprowadzenia inicjatywy lokalnej jako narzędzia partycypacji obywatelskiej. Spotkania odbyły się na początku października ubiegłego roku w świetlicach wiejskich w Gronowie, Gozdaninie, Tylicach i Spytkowie. Inicjatywa lokalna to ciekawa forma współpracy pomiędzy samorządem lokalnym i mieszkańcami. Została wprowadzona Ustawą o pożytku publicznym i o wolontariacie. Przygotowanie Gminy do wprowadzenia inicjatywy lokalnej jest procesem długofalowym, jednakże Centrum Aktywności Pozarządowej podjęło się tego wyzwania. A wszystko po to, by mieszkańcy gmin mieli możliwość podejmowania wspólnych działań, mieli wpływ na poprawę wspólnej przestrzeni publicznej, np. poprzez budowę lub modernizację placów zabaw, budowę i naprawienie małej architektury czy chodnika, jak również po to, by mieszkańcy mogli zorganizować wydarzenia integrujące o charakterze kulturalnym, sportowym lub ekologicznym.
  2. Promocja wolontariatu, czego przykładem jest chociażby obecność członków Centrum Aktywności Pozarządowej na Festynie Rodzinnym zorganizowanym przez Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Życzliwych czy obecność na Powiatowym Przeglądzie Twórczości Artystycznej NGO w Czerwonej Wodzie, zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Seniorzy Gminy Węgliniec” we współpracy z Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Węglińcu. Doradcy z Centrum rozmawiali o wolontariacie, jakie może przybierać formy i czemu może posłużyć, a także o możliwościach działania oraz pracy wolontariuszy w organizacjach pozarządowych.
  3. Kolejnym działaniem w ramach projektu była organizacja bezpłatnych warsztatów „Zaopiekuj się sobą” dla liderów i liderek organizacji pozarządowych z terenu powiatu zgorzeleckiego. Uczestnicy warsztatów mieli okazję zapoznać się na czym polega wypalenie zawodowe w III sektorze, wypracować sposoby radzenia sobie z nim oraz poszukać tego, co ich motywuje i inspiruje. 
  4. Warsztaty dedykowane członkom oraz wolontariuszom organizacji pozarządowych z powiatu zgorzeleckiego. Celem warsztatów było określenie potencjału oraz charakterystyka barier w prowadzeniu i rozwijaniu organizacji pozarządowej, wzajemne poznanie, wymiana doświadczeń i dzielenie się dobrymi praktykami. Zorganizowane było również szkolenie dot. sprawozdawczości finansowej organizacji pozarządowych czy o zawiłościach prowadzenia księgowości w organizacjach pozarządowych.
  5. Wsparcie doradcze dla organizacji pozarządowych, działań obywatelskich, które jest stale prowadzone od początku realizacji projektu. Dyżury doradcze realizowane są w biurze Centrum Aktywności Pozarządowej przy ul. Warszawskiej 1/113 w Zgorzelcu.

Centrum Aktywności Pozarządowej stawia na seniorów!

“W seniorach drzemie niebywały potencjał, energia i doświadczenie, z którego mogą czerpać młodsze pokolenia” tak mówią o seniorach przedstawiciele Stowarzyszenia Interclub Femina. Dlatego w kwietniu br. odbyło się kilkugodzinne szkolenie, w którym uczestniczyli przedstawiciele Zgorzeleckiej Rady Seniorów, administracji publicznej i Centrum Aktywności Pozarządowej. Aktywnymi metodami szkoleniowymi przeanalizowano regulamin Zgorzeleckiej Rady Seniorów, wskazano zarówno potrzeby jak i braki w funkcjonowaniu i podjęto się wprowadzenia działań aktywizujących Radę. Kolejnym działaniem w ramach projektu była organizacja wizyty studyjnej Zgorzeleckiej Rady Seniorów w Centrum Sektor 3 prowadzonym przez Fundację Umbrella z Wrocławia.
Dzięki współpracy z Fundacją Umbrella udało się  zaprojektować i przeprowadzić wizytę studyjną z członkami Wrocławskiej Rady Seniorów. Moderatorem spotkania był Kazimierz Szepiela – doświadczony animator, trener i doradca organizacji pozarządowych, który sprawnie przeprowadził uczestników wizyty studyjnej przez kolejne jej etapy:

  1. Rozmowę z przedstawicielami Wrocławskiego Centrum Seniora – panem Robertem Pawliszko oraz panią Kamilą Polańską-Wasik, którzy przedstawili formułę pracy Centrum, zakres działań i sposób funkcjonowania.
  2. Rozmowę z przedstawicielem Wrocławskiej Rady Seniorów ppłk Jerzym Lesickim, który nakreślił charakterystykę pracy Wrocławskiej Rady, kierunki i obszary jej działania. 
  3. Wykład prof. zw. dr hab. Adama Zycha pt. „Aktywne starzenie się. Wyzwanie dla Rad Seniorów”, który pokazał szerokie spektrum możliwości funkcjonowania i ważkości podejmowanych przez rady seniorów działań.
  4. Spotkanie w siedzibie Fundacja Olgi Tokarczuk z przedstawicielami Food Think Tank oraz ich menadżerem, panem Bartoszem Bodek. 

Wizyta w Centrum Sektor 3 oraz możliwość rozmowy z ludźmi, którzy  je tworzą pokazała wizytatorom inne możliwości funkcjonowania organizacji pozarządowej. A dużą wartością dodaną była możliwość dowiedzenia się w jaki sposób działa i pracuje Restauracja FTT jako przedsiębiorstwo społeczne. Wizyta studyjna dała prowadzącym projekt dużą dawkę inspiracji. 

Chcesz wiedzieć więcej o działalności Stowarzyszenia Interclub Femina, zajrzyj na FB.

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się do naszego Newslettera!

Źródło: FB Stowarzyszenie Interclub Femina
Foto: FB Stowarzyszenie Interclub Femina