Ułatwienia dostępu

Skip to main content

II Ogólnopolskie Targi Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO – relacja z wydarzenia

07 lipca, 2023

170 stoisk, 2 hale wystawiennicze, 24 warsztaty realizowane w 3 strefach tematycznych i tysiące uczestników. Tak w wielkim skrócie można opisać II Ogólnopolskie Targi Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO, które pod koniec czerwca odbyły się w Kielcach. Na Targi zjechali się działacze społeczni z całego kraju, aby zaprezentować swój dorobek, wymienić się doświadczeniami oraz skorzystać z porad i lekcji ekspertów zajmujących się NGO. 

W dniach 29 – 30 czerwca w Kielcach odbyły się II Ogólnopolskie Targi Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO. Wydarzenie zainaugurował występ Zespołu Ludowego Ziemi Piotrkowskiej Piotrkowianie. Wydarzenie odbyło się w centrum wystawienniczym Targi Kielce i było największym tego typu wydarzeniem w kraju.

W 2019 roku, kiedy Fundacja im. Stefana Artwińskiego zorganizowała w Kielcach Świętokrzyski Kongres Organizacji Pozarządowych na dużo mniejszej przestrzeni pojawiło się kilka organizacji pozarządowych, które pokazały swój dorobek. Ten Kongres stał u podstaw pomysłu, aby organizacje pozarządowe mogły w szerszej skali, w ogólnopolskim wymiarze cyklicznie pokazywać dorobek swojej działalności. Chcieliśmy stworzyć miejsce, w którym nie tylko będą mogły spotkać się, rozmawiać ze sobą, ale także pokazać efekty swojej pracy, uczestniczyć w warsztatach, uczyć się od siebie nawzajem, nawiązywać kontakty, tworzyć przestrzeń do współpracy w realizacji dużych programów społecznych i obywatelskich. W ubiegłym roku właśnie tutaj zorganizowaliśmy pierwsze Ogólnopolskie Targi NGO-EXPO, a teraz jesteśmy na drugich Targach. Widać, że impreza się rozwija, bo ponad dwukrotnie więcej organizacji uczestniczy w dzisiejszym wydarzeniu – mówił podczas oficjalnego otwarcia Targów, Wojciech Kaczmarczyk, Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności, który był współorganizatorem wydarzenia.

W drugiej edycji Targów na ponad dziesięciu tysiącach metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej swoje osiągnięcia zaprezentowało ponad 170 organizacji pozarządowych z kraju. W wydarzeniu udział wzięło 3 tysiące członków fundacji, stowarzyszeń, zakładów aktywności, kół gospodyń oraz wiele innych organizacji zrzeszających społeczników. Obecni byli także przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, reprezentanci instytucji, które współpracują z III sektorem.  

Tutaj widać, jak wiele osób czyni swoiste dobro społeczne, jak duża jest tego skala. 174 organizacje, które znalazły się na Targach dzięki Narodowemu Instytutowi Wolności, po to żeby twórczo opowiadać o swojej aktywności, a przede wszystkim wymieniać się dobrymi praktykami – mówił Prof. Rafał Wiśniewski, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury, które było partnerem Targów.

Ten rok pokazał, że organizacja Targów to był strzał w dziesiątkę. To, że tak dużo osób jest zainteresowanych uczestnictwem jako wystawca lub jako zwiedzający świadczy, że ta impreza ma sens – podkreślał Andrzej Mochoń, Prezes Targów Kielce S. A.  

Podczas Targów można było również zawitać do stoiska Dolnośląskiej Sieci Inkubatorów NGO. Przedstawicielstwo naszej sieci było mocne, bo podczas dwudniowego wydarzenia, sieć reprezentowały organizacje: Stowarzyszenie Integracji Społecznej PROPAGO, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Kraina Wzgórz Trzebnickich, Fundacja „Merkury”, Fundacja Jagniątków, Fundacja Umbrella, Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych. Targi były świetną okazją do promowania działalności sieci i członkowskich organizacji, ale również do poznania innych przedstawicieli organizacji z całej Polski oraz do ciekawych i inspirujących rozmów.

Podczas dwóch dni poruszanych było wiele ważnych dla organizacji pozarządowych tematów, a uczestnicy wydarzenia mogli pozyskać wiele cennych informacji. Między innymi, obecny na wydarzeniu Piotr Mazurek, Przewodniczący Rady Narodowego Instytutu Wolności przekazał szczegółowe informacje dotyczące Funduszu Młodzieżowego – jednego z programów wsparcia, którym zarządza Narodowy Instytut Wolności:

 – Ten program to ponad 200 milionów złotych przeznaczonych z budżetu państwa na wspieranie działalności młodzieżowych rad przy jednostkach samorządu terytorialnego, samorządów uczniowskich i akademickich, kół naukowych, organizacji uczelnianych, organizacji pozarządowych, które mają charakter młodzieżowy albo działają dla młodego pokolenia – tłumaczył Piotr Mazurek, Przewodniczący Rady NIW-CRSO. 

Po oficjalnym rozpoczęciu Targów uczestnicy zostali zaproszeni na część warsztatowo-szkoleniową, która odbyła się w ramach trzech stref tematycznych: artystycznej, aktywnie lokalnej oraz Koła Gospodyń Wiejskich i organizacji pomocowych. Na chętnych czekały różnorodne warsztaty, m.in. z pierwszej pomocy, tworzenia stron internetowych, doświadczania niepełnosprawności i błędów komunikacji,  a także zabawa z wodzirejem, występy KGW, spotkania integracyjne.

Wydarzenie uświetniły wspomniane już koła gospodyń wiejskich, które przez dwa dni występowały na scenach w dwóch halach.
W wydarzeniu brali udział wolontariusze z Regionalnego Centrum Wolontariatu, którzy byli wielkim wsparciem organizacji pozarządowych.

Odwiedzając Targi Kielce można było dowiedzieć się o możliwościach, jakie oferują organizacje pozarządowe z zakresu aktywności fizycznej, umysłowej, rehabilitacji, czy leczenia. Nie brakowało ofert zajęć sportowych, w tym tych skierowanych do osób niepełnosprawnych, a nawet surwiwalowych przeżyć.

Jednym z tematów poruszanych podczas Targów, z którym mogli zapoznać się uczestnicy wydarzenia były zagadnienia związane z tym, jak uzyskać sukces w mediach społecznościowych, jak przekuć go w realne wyniki oraz czego się wystrzegać. Podczas spotkania mowa była o zagrożeniach i oczekiwaniach związanych z obecnością organizacji pozarządowych w sieci, o dywersyfikacji treści, czyli posiadanie kanału przekazu na każdej z dostępnych platform społecznościowych.

Podczas NGO-EXPO wielokrotnie był poruszany temat pozyskiwania środków finansowych. O źródłach wsparcia, a także o potrzebach i możliwościach budowania wspólnej przestrzeni do pracy dyskutowano podczas debaty „Pola współpracy administracji publicznej, biznesu oraz organizacji pozarządowych w kształtowaniu tendencji prorozwojowych państwa”.

W sumie, przez dwa dni II Ogólnopolskich Targów Organizacji Pozarządowych społecznicy wzięli udział w ponad 20 warsztatach i szkoleniach. Ich tematy dotyczyły m.in. prowadzenia stron internetowych, pracy z niepełnosprawnymi, ale i nie brakowało makramy, muzyki i medytacji, porad o tworzeniu rolek i tiktoków do mediów społecznościowych.

Jeśli chcesz być na bieżąco zapisz się do naszego Newslettera!

Źródło: www.targikielce.pl
Foto: FB Stowarzyszenie Integracji Społecznej Propago