Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Festiwal Góry Literatury

26 lipca, 2023

Organizowany przez Fundację Olgi Tokarczuk – Festiwal Góry Literatury – z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością i gromadzi coraz więcej ludzi związanych z kulturą i sztuką. W tym roku, podczas dziewiątej edycji Festiwalu, odbyło się blisko 130 wydarzeń, w których udział wzięło niemal 200 gości w 20 festiwalowych lokalizacjach.

Fundacja Olgi Tokarczuk

Fundacja Olgi Tokarczuk została założona w 2020 roku we Wrocławiu. Misją Fundacji jest wspieranie i promocja kultury i sztuki polskiej oraz światowej w Polsce i za granicą, a także promocja i wspieranie szeroko pojętej ochrony praw człowieka, demokracji, społeczeństwa obywatelskiego, swobód obywatelskich, środowiska, przeciwdziałanie dyskryminacji, wspieranie praw kobiet oraz promocja i wspieranie wszechstronnego rozwoju Polski, w szczególności Wrocławia, Dolnego Śląska, Ziemi Lubuskiej i powiatów wałbrzyskiego oraz kłodzkiego.

Powody powstania Fundacji i intencje Fundatorki zawarte są w Manifeście:

„Fundacja Olgi Tokarczuk powstaje w niespokojnych i zaskakujących czasach, w których na naszych oczach zmienia się rzeczywistość: znikają znane drogowskazy i stałe punkty orientacyjne, ale też otwierają się inne perspektywy i możliwości. Potrzebne stają się nowe pomysły i idee.

Chcemy stworzyć przestrzeń do międzynarodowej rozmowy o nadchodzących latach; miejsce umożliwiające łączenie tych dziedzin i energii życia, które na  pozór wydają się być od siebie niezależne i odległe. Będziemy wspierać takie inicjatywy kulturalne, artystyczne, naukowe i obywatelskie, które pokazują odmienne punkty widzenia, szukają nowych formuł dla życia społecznego, tworzą pionierskie rozwiązania.

To, co szczególnie ważne dla Fundatorki, wiąże się z otwartością myślenia i działania, dlatego nasza polityka kulturalna jest nieodłącznie związana z zasadami demokracji, wolności słowa, swobodnej wymiany myśli i solidarności społecznej. Kultura nie może podlegać naciskom politycznym i cenzurze.

Nie ma społeczeństwa, kultury, polityki, nauki bez kobiet. Działania Fundacji będą zawsze brały to pod uwagę, szeroko wspierając aktywność kobiet i dbając o parytety.

Nie można patrzeć na człowieka w oderwaniu od środowiska i jego wzajemnych relacji z innymi żywymi istotami. Dlatego tak bardzo na sercu leżą nam prawa zwierząt, ale także kulturowa ich obecność w życiu ludzi.

Wierzymy w swobodną wymianę myśli i inspiracji. Wierzymy w siłę literatury. Wymyślamy nowy świat.”

W 2021 roku Fundacja nawiązała współpracę z Uniwersytetem Wrocławskim – co zaowocowało powołaniem Akademii Centrum Badań. Ex-Centrum Olgi Tokarczuk. W ten sposób Fundacja wspiera działalności naukowe i oświatowe, co realizowane jest również w konkursie „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?” oraz w Ogólnopolskim Konkursie im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką, którego finał przypada na czas Festiwalu Góry Literatury.

Festiwal Góry Literatury

Festiwal Góry Literatury to wydarzenie literacko-społeczne zainicjowane przez Olgę Tokarczuk w 2015 roku. Głównymi celami tego wydarzenia jest: aktywizowanie kulturalne i obywatelskie mieszkańców, edukacja kulturalna, diagnozy i dyskusje na temat ekologii, równości praw, tożsamości, wolności słowa, niemieckiego, czeskiego i polskiego dziedzictwa kulturowego, współpracy transgranicznej i zrównoważonego rozwoju regionu poprzez kulturę.

Dziewiąta edycja Festiwalu Góry Literatury w tym roku odbyła się w dniach od 7 do 16 lipca w rekordowej w historii Festiwalu liczbie lokalizacji – w 20 miejscach, między innymi w Nowej Rudzie, Ludwikowicach Kłodzkich, Kłodzku, Radkowie, na Zamku Sarny w Ścinawce Górnej, w Dzikowcu, Wałbrzychu, Świdnicy oraz w pałacu w Krobielowicach.

W ramach Festiwalu zaplanowano ponad 130 wydarzeń, na które zaproszonych było blisko 200 gości.

Podczas Festiwalu odbyło się kilka koncertów. Wystąpili m.in. Maria Peszek, Nosowska, Kazik, Voo Voo, Me and That Man, Renata Przemyk, Dobrawa Czocher, Dr Misio, Kosy, Andrzej Sosnowski & Chain Smokers.

Podczas wydarzenia uczestnicy mieli okazję do obejrzenia retrospektywy filmów Jerzego Skolimowskiego i rozmowy z reżyserem. W paśmie filmowym zaprezentowano także prace Marcina Giżyckiego i Ewy Ewart.

Odsłuchano dialogi z Empuzjonu w interpretacji Arkadiusza Jakubika, Jana Peszka, Macieja Stuhra i Roberta Więckiewicza.

Dyskutowano o najważniejszych zagrożeniach i wyzwaniach współczesności między innymi z Marianem Turskim, Olgą Tokarczuk, Michałem Hellerem, Magdaleną Środą, Adamem Bodnarem, Ewą Woydyłło, Krzysztofem Meissnerem, Janem Woleńskim, Ewą Domańską i Halszką Witkowską.

Najwięcej oczywiście było tematów związanych z książkami. Na Festiwalu spotkać można było ponad 80 pisarek i pisarzy: między innymi: Ryszarda Krynickiego, Joannę Bator, Mariusza Szczygła, Weronikę Murek, Wojciecha Tochmana czy Katarzynę Bondę. 

W tym roku w ciągu kilku dni festiwalowych odbyło się 19 warsztatów i seminariów. 

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się do naszego Newslettera!

Źródło: