Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Czy sztuczna inteligencja może wesprzeć organizacje pozarządowe?

07 czerwca, 2023

Sztuczna inteligencja (AI) odgrywa coraz większą rolę w naszym codziennym życiu. Jej potencjalny wpływ na społeczeństwo i naszą codzienność to kwestie, o których wszyscy powinniśmy wiedzieć. Czy AI zastąpi ludzi w pisaniu artykułów, kodów źródłowych, w najbardziej skomplikowanych obliczeniach lub tworzeniu obrazów i konceptów?

Sztuczna inteligencja

AI (ang. artificial intelligence) czyli sztuczna inteligencja jest to technologia, która wykorzystuje algorytmy i sieci neuronowe do przetwarzania i analizowania informacji. AI może być używane do wykonywania zadań, które wymagają ludzkiej inteligencji, takich jak rozpoznawanie mowy czy rozumienie języka naturalnego. AI ma ogromny potencjał, aby zmienić nasze życie w różnych obszarach, od cyberbezpieczeństwa po finanse i medycynę. Sztuczna inteligencja zyskuje coraz większą popularność ze względu na swoje ogromne możliwości i wszechstronność. W głównej mierze dzieje się to poprzez potężne narzędzia udostępnione do swobodnego użytku dla każdego. Podczas gdy Asystent nie jest w stanie przeglądać Internetu ani uzyskać dostępu do nowych informacji poza tym, na czym został przeszkolony.

Jednym z najbardziej popularnych narzędzi jest Chat GPT. Wyszkolony na zbiorze danych miliardów słów, asystent jest w stanie zrozumieć i wygenerować tekst w wielu językach. Między innymi w angielskim, hiszpańskim, francuskim, niemieckim i polskim. Może również wykonywać szereg zadań językowych, takich jak tłumaczenie, podsumowanie i generowanie tekstu na podstawie monitu.

Jedną z kluczowych cech Asystenta jest jego zdolność rozumienia i reagowania na naturalny język. Oznacza to, że użytkownicy mogą komunikować się z nim w sposób podobny do rozmowy z prawdziwą osobą, używając normalnej struktury zdań i języka. Oprócz swoich umiejętności językowych, Asystent został przeszkolony w zakresie szerokiej wiedzy ogólnej. Pozwala mu to dostarczać informacji na szeroki zakres tematów i pomagać w zadaniach takich jak badania i pisanie. A jak wiadomo, jedną z najbardziej czasochłonnych prac związanych z marketingiem jest tworzenie treści. Wypełnienie treścią platform społecznościowych, prowadzenie bloga na stronie internetowej czy wysyłka regularnego newslettera  – te zadania już wkrótce może przejąć AI. 

Kolejnym krokiem milowym w dziedzinie projektowania i grafiki są narzędzia AI do generowania obrazów zaledwie w kilkanaście sekund, wyłącznie na podstawie opisów. Jednym z narzędzi do tworzenia realistycznych grafik, wykorzystujących sztuczną inteligencję, jest DALL-E 2.

Inną aplikacją do tworzenia grafik jest Midjourney, która potrafi wygenerować grafikę do social mediów, logo, czy nawet przykładową wizualizację interfejsu strony internetowej. Im dokładniejsza instrukcja (może zawierać linki do materiałów), tym bardziej precyzyjny wynik.  

Wady sztucznej inteligencji 

Treści generowane przez sztuczną inteligencję bywają niezgodne z prawdą. Ostrzega nas o tym sam ChatGPT od razu po zalogowaniu. Zwłaszcza kiedy prosimy o fakty lub porady dotyczące tematów takich jak zdrowie, powinniśmy weryfikować odpowiedzi pisane przez narzędzia AI. 

ChatGPT nie potrafi ocenić prawdziwości podawanych przez siebie informacji. Korzysta z ograniczonych zasobów wiedzy (do 2021 roku), którymi zasilony został model językowy, na którym bazuje. Treści, na których się uczył, pochodzą z sieci, a więc mogą zawierać błędy i fałszywe informacje.

Poza kwestią potencjalnie fałszywych lub szkodliwych treści, które ChatGPT może wygenerować, jego najpoważniejszym ograniczeniem są zapewne wysokie koszty energetyczne i środowiskowe. Do nauki algorytmów, a potem do generowania treści potrzebne jest więcej energii niż np. do wyszukiwania treści w sieci. W myśl zasad cyfrowej ekologii, z takich usług jak ChatGPT warto korzystać intencjonalnie oraz zastępować je zielonymi alternatywami, kiedy tylko się pojawią.

Tutaj należy zaznaczyć, że sztuczna inteligencja może mieć także pozytywny wpływ na środowisko, na przykład umożliwiając inteligentnym sieciom dostosowanie zapotrzebowania na energię elektryczną lub umożliwiając inteligentne i niskoemisyjne miasta. Jednak AI może również powodować znaczne szkody dla środowiska z powodu intensywnego zużycia energii.

Jak pisze Sabina Dziuba, Mobilna Doradczyni programu Sektor 3.0: „Niezależnie od tego, w jakim kierunku rozwinie się technologia, bagatelizowanie lub ignorowanie jej nie jest najlepszym rozwiązaniem. Właściwsze wydaje się jej oswojenie i podjęcie próby wykorzystania. Każde narzędzie, które pozwoli działać organizacjom jeszcze skutecznej, warte jest uwagi.”

Jeśli chcesz być na bieżąco – zapisz się do naszego Newslettera!

Źródło: www.sektor3-0.pl, www.blog.vhsoft.io
Foto: www.pexels.com