Ułatwienia dostępu
Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych przedstawiła propozycje dotyczące uproszczeń dla III sektora na wybory parlamentarne 2023 roku. Po wielomiesięcznych konsultacjach z organizacjami pozarządowymi udało się stworzyć katalog postulatów, których nadrzędnym celem jest zniesienie formalności, które są jedną z głównych barier dla zaangażowania społecznego.
W związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi, które odbędą się jesienią tego roku, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych przy współpracy z Zespołem OFOP „Proste prawo dla NGO” przedstawiła organizacjom pozarządowym propozycje dotyczące uproszczeń dla III sektora na wybory parlamentarne 2023 roku. Propozycje zostały zebrane i merytorycznie opracowane przez Zespół OFOP, następnie były konsultowane i prezentowane w trakcie kilkudziesięciu webinarów i spotkań organizowanych w latach 2020-2023.
Po konsultacjach udało się stworzyć katalog postulatów, które mają doprowadzić do poprawy warunków formalno-prawnych dla działania organizacji pozarządowych w naszym kraju. Nadrzędnym celem tych zmian ma być zniesienie formalności, które są – zdaniem OFOP – jedną z głównych barier dla zaangażowania społecznego.
Powołując się na badania raportu „Kondycja organizacji pozarządowych 2018” przygotowanego przez Stowarzyszenie Klon/Jawor, OFOP zwraca uwagę, że bariery te zamiast maleć, rosną z roku na rok i wpływają m.in. na spadek liczby członków i członkiń organizacji pozarządowych oraz znużenie i wypalenie ich liderów i liderek, przytłoczonych ilością obowiązków – taki fakt sygnalizuje prawie połowa z nich. A to tylko niektóre skutki przytoczone z diagnozy warunków formalno-prawnych, w których muszą się odnaleźć i działać organizacje pozarządowe. Stąd lista postulatów, które mają to zmienić.
Warto zaznaczyć, że rolą państwa jest zapewnienie warunków prawnych do tworzenia organizacji pozarządowych i ich funkcjonowania gdyż organizacje pozarządowe stały się ważnym partnerem dla państwa, samorządów terytorialnych i przedsiębiorców w zaspokajaniu potrzeb społecznych. Organizacje bardzo często uzupełniają działania publiczne oraz rynkowe, powstają tam, gdzie państwo, samorządy lub rynek nie mogą, bądź nie chcą działać. Dlatego też Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych oczekuje od partii politycznych, które startują w tegorocznych wyborach, ustosunkowania się do tych postulatów i podjęcia dyskusji na ich temat. Ponadto OFOP oczekuje uwzględnienia tych propozycji przez partie polityczne w swoich programach wyborczych i ich realizacji po wyborach, przy udziale sektora organizacji pozarządowych.
Więcej można przeczytać tutaj
Jeśli chcesz być na bieżąco zapisz się do naszego Newslettera!
Źródło: www.ofop.eu
Foto: www.pexels.com
Masz pomysł na działanie obywatelskie? Doradzimy i wesprzemy Cię na każdym kroku.
+48 533 724 544
Pon - Pt
10.00 - 16.30
Weekendy nieczynne