Ułatwienia dostępu
Fundacja Jagniątków oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Kraina Wzgórz Trzebnickich będą realizowały 2,5-letni projekt pod nazwą L.U.P.A – Latający Uniwersytet Pozarządowej Aktywności. Cel jest ambitny – podniesienie umiejętności zarządczych i tworzenia zasobów w 100 organizacjach pozarządowych na Dolnym Śląsku!
Projekt L.U.P.A został dofinansowany w ramach programu NOWEFIO.
Rządowy Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 jest kontynuacją programów rządowych skierowanej do sektora organizacji pozarządowych. Podstawowym celem programu jest promocja działalności społecznej, aktywizacja i formowanie postaw obywatelskich.
W ramach edycji 2023 tego programu Fundacja Jagniątków oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Kraina Wzgórz Trzebnickich zakwalifikowały się do dofinansowania projektu pn. LUPA – Latający Uniwersytet Pozarządowej Aktywności.
L.U.P.A czyli Latający Uniwersytet Pozarządowej Aktywności zakłada kompleksowe wsparcie organizacji pozarządowych z małych miejscowości w województwie dolnośląskim, zlokalizowanych na obszarach z utrudnionym dostępem do programów pomocowych i rozwojowych, w tym do organizacji na obszarach wiejskich. O projekcie opowiedział nam Sławomir Wieteska z „Fundacji Merkury”:
– Projekt przewiduje systemowe wsparcie organizacji pozarządowych, a także wsparcie kadry Dolnośląskiej Sieci Inkubatorów NGO, co przełoży się na podniesienie jakości świadczonych przez nich usług dla organizacji obywatelskich po zakończeniu projektu. Celem projektu jest podniesienie umiejętności zarządczych i tworzenia zasobów w 100 organizacjach pozarządowych na Dolnym Śląsku.
W ramach projektu przewidziane są trzy zadania. Pierwszym z nich, jest zadanie pod nazwą L.U.P.A
– To działanie wspierające organizacje pozarządowe w terenie, w każdym powiecie, w którym funkcjonuje inkubator należący do Dolnośląskiej Sieci Inkubatorów NGO. Działanie będzie polegało na udostępnieniu małym, lokalnym ngo dostępu do zasobów merytorycznych wszystkich inkubatorów z województwa – informuje Wieteska.
W ramach działania w 10 powiatach odbędą się:
– W 2023 przewidzieliśmy 1 tzw. lądowanie LUPY, ale jeszcze nie wiemy w jakim powiecie.– dodaje Sławomir Wieteska.
Drugim działaniem będą Dolnośląskie Fora Organizacji Pozarządowych – planowane 2 razy w ramach projektu (1 raz w roku), skierowane do DSINGO, LGD, OWES i innych organizacji wspierających sektor obywatelski na Dolnym Śl. Wydarzenie będzie miało zasięg wojewódzki, zaproszone zostaną organizacje społeczne z terenu wszystkich inkubatorów i innych miejscowości. Forum będzie okazją do spotkania i dyskusji osób na co dzień zaangażowanych w kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego na Dolnym Śląsku.
– Zaplanowaliśmy wzajemne wzmacnianie członków DSINGO- 10 wymian kadr na 5 dni roboczych. Przedstawiciele inkubatorów będą oddelegowywani do innych inkubatorów, aby poznać ich metody pracy, zobaczyć, w jaki sposób kadra inkubatorów wspomaga ngo, współpracuje z jednostkami samorządu terytorialnego, ważnym elementem będzie wymiana doświadczeń, zapoznanie się z różnymi sposobami zarządzania, promowania i działania inkubatora – kończy Sławomir Wieteska.
Projekt został opracowany przy współpracy 10 NGO wspierających: Lidera i 9 inkubatorów NGO w: Ząbkowicach Śl., Wałbrzychu, Dzierżoniowie, Zgorzelcu, Głogowie, Trzebnicy, Brzegu Dolnym, Wrocławiu i Górze.
Projekt będzie realizowany w okresie 01.07.2023-31.12.2025.
Jeśli chcesz być na bieżąco – zapisz się do naszego Newslettera!
Masz pomysł na działanie obywatelskie? Doradzimy i wesprzemy Cię na każdym kroku.
+48 533 724 544
Pon - Pt
10.00 - 16.30
Weekendy nieczynne