Ułatwienia dostępu
Kiedy myślimy o pracy w trzecim sektorze to pierwszym skojarzeniem jakie nasuwa się na myśl jest praca wolontaryjna. To stereotypowe myślenie wciąż jest silnie zakorzenione w naszym społeczeństwie. Jak wygląda zatrudnienie w trzecim sektorze? Jakie cechy osobowości ułatwiają pracę w organizacjach pozarządowych oraz czy w ogóle warto się jej podejmować?
Organizacje mogą zatrudniać pracowników tak samo jak instytucje publiczne czy firmy prywatne. Mało tego – robią to coraz częściej!
Organizacje pozarządowe potrzebują pracowników do realizowania zadań związanych z celem organizacji oraz do spraw finansowych i formalnych. W NGO często zatrudnia się specjalistów do spraw rozliczeń, kadrowych, księgowych czy osoby, które mają doświadczenie w pozyskiwaniu funduszy i grantów lub realizowaniu projektów.
Jeśli chodzi o osoby wykonujące pracę związaną z główną działalnością organizacji, są to najczęściej terapeuci, opiekunowie, wychowawcy, pielęgniarki, animatorzy, pedagodzy, asystenci osób z niepełnosprawnościami, logopedzi czy graficy.
Specyficzny jest jednak sposób funkcjonowania pracowników NGO. Trzeba pamiętać, że stowarzyszenia i fundacje to podmioty, które działają nie po to, by się bogacić, ale by zdobywać środki na określone działania i realizować programy pomocowe. Dlatego często osoby pracujące w organizacjach pozarządowych postrzegane są jako osoby empatyczne z silną potrzebą niesienia pomocy. Osoby te powinien być przede wszystkim zaangażowane w misję i cel organizacji. Ważne jest również, aby były otwarte na ciągłe uczenie się i rozwijanie swoich umiejętności, aby móc lepiej wspierać działania fundacji.
Portal gowork.pl wymienia najważniejsze cechy pracownika fundacji (jednak należy zauważyć, że są to cechy wspólne dla wszystkich pracowników zatrudnionych w trzecim sektorze):
Praca w NGO wymaga wysiłku i zaangażowania, odporności, umiejętności walki z przeciwnościami, a dodatkowo nie można się w niej dorobić fortuny. Zarobki w organizacjach pozarządowych są z reguły niższe niż w sektorze komercyjnym, jednak mogą być zróżnicowane ze względu na staż pracy, zajmowane stanowisko czy lokalizację.
Na pytanie czy warto pracować w organizacjach pozarządowych każdy powinien sobie sam odpowiedzieć. Biorąc jednak pod uwagę powyższe cechy jakie powinien posiadać pracownik i zakładając, że takie umiejętności można nabyć pracując w organizacjach pozarządowych to z pewnością można mówić o wielu korzyściach. Praca w trzecim sektorze często traktowana jest, zwłaszcza przez młodych pracowników, jako pole do zdobycia doświadczeń, które będą początkiem ich kariery zawodowej. Jednak trzeba mieć na uwadze, że praca w NGO powinna wiązać się przede wszystkim z poczuciem pełnienia misji.
Czy w organizacji pozarządowej można pracować i pobierać wynagrodzenie? Na jakich zasadach i warunkach można podjąć pracę? Chcesz wiedzieć więcej? Nasi doradcy pomogą. Umów się na bezpłatne spotkanie z jednym z naszych doradców. Wybierz najbliższy Lokalny Inkubator NGO, skontaktuj się i umów się na doradztwo już dziś!
Źródło: www.gowork.pl, www.bankier.pl, www.interviewme.pl
Foto: www.pexels.com
Masz pomysł na działanie obywatelskie? Doradzimy i wesprzemy Cię na każdym kroku.
+48 533 724 544
Pon - Pt
10.00 - 16.30
Weekendy nieczynne