Ułatwienia dostępu
Niewłaściwie przeprowadzona rekrutacja może pociągać za sobą różne konsekwencje. Zatrudnienie na danym stanowisku pracy niewłaściwej osoby powoduje m.in. wzrost kosztów wynikający z kolejnej rekrutacji. Dlatego warto dobrze przygotować i zaplanować proces rekrutacji pracowników.
Większość pracodawców uznaje, że najważniejszym kapitałem ich firmy jest personel, a staranny dobór pracowników jest kluczem do sukcesu. Od prawidłowego ich doboru zależy jakim potencjałem ludzkim firma dysponuje oraz jakie są możliwości jego rozwoju i doskonalenia. Wdrażanie dobrych praktyk w procesie rekrutacji i selekcji pracowników wpływa na wzrost efektywności i motywacji pracowników oraz redukcję zwolnień i absencji pracowników. Te ogólne mechanizmy w procesie rekrutacji pracowników do firmy są bardzo podobne z rekrutacją pracowników do organizacji pozarządowych.
Rekrutacja powinna być przede wszystkie przygotowana i zaplanowana. Planowanie procesu rekrutacji i selekcji należy rozpocząć od analizy stanowiska pracy, charakteru samej organizacji, a następnie stworzenia dopasowanego do nich profilu kandydata. Na profil kandydata powinny składać się wymagania dotyczące wykształcenia, wiedzy specjalistycznej, doświadczenia zawodowego, jak też motywacje, cechy osobowości i inne kompetencje.
Najczęściej organizacje pozarządowe cały proces rekrutacyjny przygotowują i przeprowadzają własnymi siłami. Organizacje pozarządowe bardzo rzadko decydują się na skorzystanie z profesjonalnej agencji, która przeprowadza rekrutację. Gdy organizacja zdecyduje się na zlecenie przeprowadzenia rekrutacji profesjonalnej agencji doradztwa personalnego (rekrutacyjnej, pośrednictwa pracy itp.) to musi się liczyć z tym, że koszty mogą wzrosnąć nawet do kilku tysięcy złotych. Korzystanie z usług profesjonalnych firm ma zastosowanie gdy rekrutujemy na bardzo specjalistyczne lub wysokie stanowisko – organizacje bardzo rzadko z tego korzystają ze względu właśnie na wysokie koszty i specyfikę swojego działania.
Specjaliści od rekrutacji radzą, aby ogłoszenie pełniło rolę preselekcji tzn. ograniczyło przypadkowość zgłoszeń. Jak to zrobić? Należy zadbać o szczegółowe opisanie oczekiwań, podanie możliwie największej liczby konkretnych informacji. Zostawiając ogólne sformułowania można się spodziewać dużej liczby aplikacji, z których 80% będzie nieadekwatnych.
Dlatego jednym z najważniejszych elementów procesu rekrutacji jest określenie profilu osobowego poszukiwanego pracownika. Profil to ogół cech i właściwości pracownika niezbędnych do skutecznego wykonywania pracy, na który składają się: wiedza, umiejętności, zdolności i wartości. Warto również określić, które kryteria osobowe są niezbędne, a które pożądane.
Rekrutację można podzielić na:
Natomiast jeśli chodzi o najpopularniejsze techniki rekrutacyjne to wymienia się:
Rekrutacja składa się z 5 podstawowych kroków:
Śledząc jeden z najpopularniejszych serwisów z ogłoszeniami o pracę (ogloszenia.ngo.pl) można zauważyć, że organizacje pozarządowe najczęściej szukają specjalistów z poniższych dziedzin:
Chcesz zatrudnić pracownika w swojej organizacji? Nie wiesz jak przeprowadzić proces rekrutacji? Nasi doradcy pomogą. Umów się na bezpłatne spotkanie z jednym z naszych doradców. Wybierz najbliższy Lokalny Inkubator NGO, skontaktuj się i umów się na doradztwo już dziś!
Źródło: www.erecruiter.pl, www.poradnik.ngo.pl
Foto: www.pexels.com
Masz pomysł na działanie obywatelskie? Doradzimy i wesprzemy Cię na każdym kroku.
+48 533 724 544
Pon - Pt
10.00 - 16.30
Weekendy nieczynne