Ułatwienia dostępu
Wśród organizacji, które będą kształcić liderów marek lokalnych z Dolnego Śląska jest nasz inkubator – LGD Kraina Wzgórz Trzebnickich! Duży projekt i ogromne przedsięwzięcie, które ma przynieść wiele korzyści.
W imieniu Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Kraina Wzgórz Trzebnickich, prezes Grzegorz Derela podpisał porozumienie z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu – Filia w Jeleniej Górze. Dzięki partnerskiemu projektowi w ramach Dolnośląskiej Sieci Partnerstw LGD, LGD Kraina Wzgórz Trzebnickich będzie mogła kształcić liderów marek lokalnych z Dolnego Śląska!
2 marca 2023 r. odbyło się I seminarium z cyklu „Jeleniogórskie Obserwatorium Ekonomiczne” pn. „Jak osiągnąć sukces w rozwoju terenów peryferyjnych?” organizowane przez Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu – Filia w Jeleniej Górze! Podczas seminarium podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy Filią w Jeleniej Górze Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu a 15 Lokalnymi Grupami Działania z Dolnego Śląska.
– Chcemy razem pracować, chcemy razem budować platformę wymiany badań i transfer wiedzy ale również wymianę działań praktycznych. Mamy nadzieję, że już w tym roku rozpoczniemy cykl szkoleń, których beneficjentem będą lokalne grupy działania a prowadzącymi wykładowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego – powiedziała podczas seminarium Barbara Sulma, prezes Dolnośląskiej Sieci Partnerstwa Lokalnych Grup Działania, prezes Stowarzyszenia LGD Wrzosowa Kraina.
– Bardzo wiele osób odpowiedziało na nasze zaproszenie. Gościliśmy kilkanaście grup działania ale nie tylko. Byli też przedstawiciele świata nauki. Współpraca z lokalnymi grupami działania trwa już od jakiegoś czasu. Staramy się współpracować na przykład przy tworzeniu strategii rozwoju – mówił prof. Piotr Rogala, dziekan jeleniogórskiej filii Uniwersytetu we Wrocławiu.
Przedstawiciele Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu mówili między innymi o krótkich łańcuchach dostaw żywności jako elementach rozwoju obszarów wiejskich, żeby zainteresować lokalne grupy działania tą problematyką.
W nowym okresie programowania w perspektywie 2021-2027 poświęcona jest, po raz pierwszy, specjalna pula środków wspierających LGD-y. Dzięki temu będą mogły być wspierane inicjatywy polegające na tworzeniu się grup operacyjnych rolników i lokalnych rynków rolnych.
– Ta nowa perspektywa to jest też ta perspektywa, w której musimy zainwestować w młodzież – mówił Grzegorz Derela, prezes Stowarzyszenia LGD Kraina Wzgórz Trzebnickich.
Uczestnicy seminarium, którzy podpisali porozumienie mają nadzieję, że współpraca z Uniwersytetem Ekonomicznym przynosić będzie owocne efekty, a jednym z nich będzie możliwość kształcenia liderów marek lokalnych z terenów LGD Krainy Wzgórz Trzebnickich.
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Kraina Wzgórz Trzebnickich wspiera lokalnych producentów ze swojego obszaru i posiada na swojej stronie www.krainawzgorztrzebnickich.pl katalog produktów lokalnych i producentów ze swojego regionu.
– W nowym okresie programowania w perspektywie 2021-2027 podejmiemy działania z zakresu rozwoju rynku produktów lokalnych wspierających organizację łańcucha dostaw żywności, w tym przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów wytwarzanych w gospodarstwach rolnych – opowiada Ewa Rogowska z LGD Kraina Wzgórz Trzebnickich.
W ramach działań sprzyjających zachowaniu dziedzictwa kulturowego i utrzymaniu tradycyjnej i wysokojakościowej produkcji rolnej i spożywczej, realizowane będą działania promujące dziedzictwo kulinarne regionów i produkcję w systemach jakości żywności.
– Również będziemy szkolić w zakresie certyfikacji produktów lokalnych i zachęcać lokalnych producentów do rejestracji swoich produktów. Będziemy pokazywać ścieżkę prawną i jakie wymogi muszą zostać spełnione, żeby taki produkt mógł zostać zarejestrowany i wprowadzony do obrotu na rynek regionalny – kontynuuje Ewa Rogowska.
Działania będą edukować w zakresie Wiejskich Gospodarstw Domowych (WGD) czyli gospodarstw prowadzonych i utrzymywanych przez osoby zamieszkujące na obszarach wiejskich. Pod tym zagadnieniem kryje się bogata tematyka związana z dbałością o kondycję, odpowiednie żywienie, kultywowanie tradycji kulinarnych i kulturowych, estetyka zagrody i architektura zieleni, drobne przetwórstwo, sprzedaż bezpośrednia, rolniczy handel detaliczny, rękodzielnictwo, prowadzenie agroturystyki i zagród edukacyjnych, budżet domowy oraz szeroko rozumiany zdrowy styl życia.
W powyższym zakresie będą realizowane różne formy szkoleniowe, opracowania i publikacje tematyczne oraz doradztwo i wsparcie merytoryczne w celu upowszechnienia wiedzy.
Celem projektu będzie również wykorzystanie różnorodności dziedzictwa obszarów LSR jako impulsu rozwojowego pozwalającego na budowanie i rozwój marki lokalnej oraz wzmacnianie kapitału ludzkiego poprzez organizację różnorodnych wydarzeń i działań promocyjnych. Realizacja operacji pozwoli na wzmocnienie tożsamości lokalnej mieszkańców przy wykorzystaniu lokalnych zasobów kulturowych, historycznych lub przyrodniczych.
Kolejnym celem będzie integracja działań organizacji pozarządowych, lokalnych przedsiębiorców, samorządów, instytucji publicznych i osób fizycznych na rzecz jak najlepszego wykorzystania zasobów naturalnych i kulturowych dla rozwoju turystycznego i podniesienia jakości życia mieszkańców na obszarach wiejskich Lokalnej Strategii Rozwoju Krainy Wzgórz Trzebnickich.
Jeśli chcesz być na bieżąco to zapisz się do naszego Newslettera.
Foto: FB TV DAMI Jelenia Góra
Masz pomysł na działanie obywatelskie? Doradzimy i wesprzemy Cię na każdym kroku.
+48 533 724 544
Pon - Pt
10.00 - 16.30
Weekendy nieczynne