Ułatwienia dostępu

Skip to main content

3. urodziny Centrum na Przedmieściu

10 marca, 2023

Centrum na Przedmieściu to pilotażowy projekt, który od 2020 roku realizowany jest przez Dolnośląską Federację Organizacji Pozarządowych. Centrum to nie tylko miejsce spotkań, ale i sposób myślenia, działania oraz praca ze społecznością lokalną w celu współtworzenia z mieszkańcami wspólnego miejsca na mapie Wrocławia. 

Ideą powstania Centrum na Przedmieściu było stworzenie miejsca otwartego na dialog, współpracę i rozwój z myślą o wzmacnianiu potencjału wrocławian i wrocławianek, szczególnie mieszkańców osiedla Przedmieście Oławskie.

Centrum na Przedmieściu to projekt, który jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław. Jego realizacja rozpoczęła się w 2020 roku. 3 marca Centrum obchodziło swoje 3. Urodziny. Z tej okazji ogłoszony został konkurs na stworzenie maskotki, która będzie symbolem Centrum. Projekty plastyczne Maskotki\Lalki\Muppeta w formie papierowej, można było zgłaszać do dnia 20 lutego 2023 r. Natomiast głosowanie nad wybranymi 5 projektami odbyło się właśnie podczas wydarzenia „3. Urodziny Centrum na Przedmieściu” w dniu 3 marca 2023 roku. Po podliczeniu głosów wyniki zostały również ogłoszone podczas Urodzin Centrum. Kto został zwycięzcą? Śledź wydarzenia Centrum na Przedmieściu TUTAJ.

Z okazji urodzin odbył się wernisaż wystawy „Portret Przedmieścia” oraz Galerii Sąsiedzkiej oraz spektakl „Znowu nikt się nie spodziewał… SHOW” Teatru Układ Formalny. Zwieńczeniem urodzin był koncert Mileny Niedźwieckiej i Damiana Konecznego.

Jedno Centrum trzy formy działania

  • Centrum Aktywności Lokalnej to miejsce spotkań mieszkańców Przedmieścia Oławskiego. Miejsce wspólnego przebywania, rozwijania pasji i talentów. Obszar wspólnego działania na rzecz osiedla.
  • Centrum Kulturalne to kultura na wyciągnięcie ręki. Szukający bliskiego kontaktu ze sztuką, znajdą  tutaj niezwykłe spektakle, akcje performatywne, koncerty , wystawy. Przestrzeń przyjazna dla działań młodych i mało znanych twórców.
  • Centrum Dialogu Obywatelskiego to miejsce debat i rozmów w atmosferze szacunku i zrozumienia. Głosy społeczności w dyskusjach o sprawach osiedla, miasta, regionu.

Tydzień w Centrum na Przedmieściu  

Jak wygląda tydzień w centrum? Na co dzień wiele się tam dzieje i można skorzystać z różnorodnych zajęć oraz wydarzeń.

W poniedziałki mieszkańcy mogą uczestniczyć w pilatesie i stretching. Chętni mieszkańcy mogą również uczestniczyć w zajęciach nauki języka niemieckiego z native speakerką Leą czy zajęciach z grafiki warsztatowej. We wtorki dla dzieci ukraińskich są organizowane zajęcia z nauki języka polskiego jako języka obcego. W centrum tego dnia są również organizowane Kulinarne Popołudnia oraz Joga dla wszystkich. Natomiast środa to dzień spotkań dla grupy pasjonatów fotografii MIGAWKA. Natomiast spotkania redakcji, która przygotowuje  „Gazetę na Przedmieściu” odbywają się w czwartki, to również czas nauki języka hiszpańskiego z native speakerem Jose Luis Sosą, który w piątki prowadzi również Latinoterapię. A w weekendy można zobaczyć spektakle przygotowane przez Teatr Układ Formalny czy Teatru Dialogu – Fundacji ART JTM oraz koncerty i wystawy lokalnych artystów.

W Centrum na Przedmieściu każdy znajdzie coś dla siebie.

Kontakt 

Organizacja prowadząca: Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych 

Foto: FB Centrum na Przedmieściu