Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Polacy znów zagrali w jednej Orkiestrze – 31. Finał WOŚP

30 stycznia, 2023

Z badań przeprowadzonych przez Grupę IQS na koniec 2020 roku wynikało, że  84% Polaków ufa Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Pod względem zaufania Orkiestra zajęła pierwsze miejsce pośród kilkudziesięciu instytucji i organizacji ujętych w zestawieniu. Co powoduje, że tego jednego dnia większość ludzi potrafi się zjednoczyć i „zagrać dla jednej Orkiestry?”

29 stycznia w całej Polsce odbył się wielki Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. O przygotowaniach do 31. Finału rozmawialiśmy z szefową jednego z dolnośląskich sztabów WOŚP. 

Agnieszka Lewandowska, która pracuje przy organizacji WOŚP w Głogowie od 24 lat opowiada, że z pozyskiwaniem wolontariuszy bywało różnie:

Na początku było tak duże zainteresowanie, że musieliśmy robić losowanie, bo było dwa razy więcej chętnych niż mieliśmy miejsc. 

Potem był spadek i przez kilka lat liczba wolontariuszy utrzymywała się na poziomie ok. 100 osób.

Od jakiegoś czasu ponownie obserwujemy boom na wolontariuszy, w tym roku mamy ich aż 170, chociaż chętnych było jeszcze więcej, niestety tylko tyle miejsc Fundacja nam przyznała – wyjaśnia Lewandowska.

Wśród nich są osoby w różnym wieku

Przekrój wiekowy jest ogromny – identyfikatory czasami mają nawet już  niemowlęta – dodaje Agnieszka Lewandowska.

Dawniej wiele problemów i mnóstwo pracy wiązało się z rejestracją wolontariuszy, ponieważ wszystko odbywało się analogowo. Wolontariusz musiał przyjść wypełnić druk, dostarczyć zdjęcie i oświadczenie, nieletni musieli przyjść z rodzicami itp. to wymagało więcej dodatkowej pracy.  W tej chwili, m.in. przez pandemię cała rejestracja odbywa się internetowo i to dużo ułatwia. Mimo tego pracy jest bardzo dużo:

-Tak naprawdę dzień Finału to jest taka wisienka na torcie, bo pracy związanej z przygotowaniami do Finału jest ogrom. Zaczynamy już pod koniec listopada, czyli jest to ponad dwa miesiące ciężkiej pracy. Poskładanie tych wszystkich puzzli do jednego obrazka, którym jest finał jest trudnym i ogromnym przedsięwzięciem  – opowiada szefowa głogowskiego sztabu.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała w tym roku po raz 31. Orkiestra grała na całym świecie dlatego trudno nawet sobie wyobrazić, jak ogromna to machina, a jej prowadzenie to gigantyczne przedsięwzięcie. Aby to wszystko działało w Fundacji pracują setki osób przez cały rok. Wewnątrz obowiązują dziesiątki regulaminów, które trzeba znać.

Jest Regulamin sztabu, licytacji, wolontariusza, imprezy zamkniętej i jeszcze wiele innych:

– Jest baza szefa sztabu, gdzie każdego dnia przychodzą dziesiątki komunikatów z wytycznymi – jest ciężko – przyznaje Agnieszka Lewandowska ale rozumie – ja wiem, że cała ta biurokracja jest potrzebna, żeby fundacja był przejrzysta i transparentna.

Jeśli Agnieszka Lewandowska miałaby wymienić niedociągnięcia to ubolewa nad tym, że gadżety wośpowe są szeroko dostępne w wielu sieciach sklepowych i przez to nie są już atrakcyjne jak kiedyś:

-Wcześniej, były one produktem niedostępnym i wyjątkowym. Można było je licytować za naprawdę duże pieniądze. 

Jednak na same gadżety i licytacje, które odbywają się w Głogowie Agnieszka Lewandowska nie narzeka:

Ja nigdy nie muszę prosić o gadżety na licytację. Ogłaszam tylko, że będzie licytacja a ludzie sami przynoszą, przysyłają. W tym roku mamy aż 73 gadżety.

Co roku z licytacji udaje się uzbierać kilkadziesiąt tysięcy złotych, a cała suma zebrana w ubiegłym roku w Głogowie to około 150 tysięcy złotych. 

Na czym zdaniem szefowej Sztabu polega fenomen WOŚP?

– Jeżeli ktoś zetknął się z chorobą, był w szpitalu i widział ile tam jest sprzętu oklejonego w serduszka, to potem gra do końca świata i jeden dzień dłużej.  Teraz nasza wolontariuszka, która od dawna z nami działała, leży w szpitalu na intensywnej terapii, gdzie sprzęt pochodzi właśnie od Orkiestry. Z kolei mamy też panią w wieku senioralnym, która chce w tym roku być wolontariuszką, bo sama ma doświadczenia z sepsą. 

Przypomnijmy, że w tym roku Wielka Orkiestra zbierała na zakup sprzętu do szybkiej identyfikacji bakterii, którymi zakażenie może doprowadzić do sepsy.

Wystarczy wejść do pierwszego lepszego szpitala i zobaczyć ile jest tam serduszek ponaklejanych na sprzęcie i wydaje mi się, że to napędza do tego aby pomagać, bo ludzie widzą namacalnie na co są wydawane pieniądze, które wrzucają do puszek – mówi Agnieszka Lewandowska.

Drugim czynnikiem, który zdaniem Lewandowskiej wpływa na to, że ludzie tak chętnie przyłączają się do zbiórki jest atmosfera panująca tego dnia – koncerty, licytacje i niesamowita radość i energia jaka panuje w sztabie i która przenoszona jest na ulice miasta.

Zdaniem Dariusza Czai, historyka i regionalisty to, że społeczeństwo polskie potrafi się jednoczyć pokazuje nasza historia:

Od lat można zaobserwować z jaką energią i dobrocią serca Polacy, i to w różnym wieku – od dzieci po seniorów – angażują się w pomoc innym. Tego przykładem jest właśnie WOŚP, który już pod ponad 30 lat na stałe wpisał się w krajobraz naszego kraju. Nie wiem, czy są prowadzone statystyki, ile istnień ludzkich zostało uratowanych, dzięki tym corocznym zbiórkom na sprzęt medyczny, na który po prostu „zrzuca” się nasze społeczeństwo – i niestety muszę to dodać – wyręczając tym samym od dekad własne państwo. My Polacy, mimo różnych podziałów politycznych, odmiennych poglądów, potrafimy się w pewnych wielkich momentach zjednoczyć, czego dowodzi nasza historia ale też obecna sytuacja, kiedy z ogromnym sercem wspomagaliśmy osoby potrzebujące w trakcie pandemii czy w przypadku przyjęcia uciekających przez rosyjskim agresorem milionów kobiet i dzieci z Ukrainy. Oczywiście mieszkańcy Głogowa są tego pięknym przykładem.

Przypomnimy tylko, że w ubiegłym roku podczas 30. Finału WOŚP w sumie zebrała 224 376 706,35 złotych. Czy i w tym roku uda się pobić rekord?

W jaki sposób można wesprzeć organizacje pozarządowe? Na co zwrócić uwagę przy wyborze organizacji pozarządowej lub akcji charytatywnej, którą chcesz wesprzeć? W jaki sposób można odliczyć darowiznę w rocznym zeznaniu podatkowym? Czy darczyńca powinien zachować dowód wpłaty pieniędzy na konto organizacji lub dokument, w którym została oszacowana wartość darów rzeczowych wraz z potwierdzeniem ich przekazania? Chcesz wiedzieć więcej? Wybierz najbliższy Lokalny Inkubator NGO, skontaktuj się i umów się na bezpłatne doradztwo już dziś!