Ułatwienia dostępu
Według prognozy GUS, liczba ludności w wieku 60 lat i więcej, w Polsce w roku 2030 ma wzrosnąć do poziomu 10,8 mln, a w 2050 r. wyniesie 13,7 mln. Osoby te będą stanowiły około 40 proc. ogółu ludności naszego kraju. W Polsce, na przestrzeni kilkudziesięciu lat znacznie zmieniła się sytuacja seniorów. Powstało wiele instytucji i organizacji na rzecz seniorów. Jednak polityka senioralna wciąż jest ogromnym wyzwaniem.
Platforma powstała w marcu 2021 roku i do lipca ubiegłego roku zarejestrowało się na niej blisko 28 tys. użytkowników, z czego ponad 7 tys. to zweryfikowani opiekunowie, gotowi nieść pomoc potrzebującym.
SeniorApp to platforma dostępna poprzez aplikację mobilną i stronę internetową, która ma na celu umożliwienie kontaktu między osobami, które szukają wsparcia i tymi, którzy chcą je zaoferować. Rozwiązanie jest odpowiedzią na potrzeby seniorów, osób z niepełnosprawnościami oraz ich bliskich, a także tych, którym brakuje czasu lub możliwości wypełnienia któregoś z codziennych obowiązków. Platforma daje również możliwość oferowania pomocy, a przy okazji dorobienia do domowego budżetu. Jest to platforma na stronę internetową i aplikacja na urządzenia mobilne. Jest to pierwsza taka platforma w Polsce, wykorzystująca autorskie rozwiązania. Wspiera zarówno tych, którzy poszukują opieki, jak i tych, którzy pozostają aktywni, ale brakuje im środków, czy też mają trudności ze znalezieniem pracy.
Seniorzy należą do grupy społecznej, której nie można bagatelizować. Po pierwsze społeczeństwo się starzeje i seniorów przybywa (Prognozy demograficzne GUS wskazują, że w Polsce w 2050 r. udział osób w wieku produkcyjnym w populacji wyniesie 57%, powyżej 65 roku życia – aż 32,7%, natomiast w wieku przedprodukcyjnym – około 10%). Po drugie 60-latkowie obecnie to bardzo często aktywni, pełni energii ludzie, którzy kończąc pracę zawodową nie myślą wcale o zmniejszeniu swojej aktywności. Zaczynają więc działać społecznie, zaczynają uprawiać sporty, podróżować, realizować swoje pasje na które wcześniej nie mieli czasu.
Z drugiej strony jest grupa seniorów, która po przejściu na emeryturę doświadcza izolacji społecznej. Jak wynika z badania „Sytuacja społeczna osób w wieku 65+, ARC Rynek i Opinia”, co czwarty senior nie wychodzi z domu w celu spotkań z innymi osobami (z bliską osobą lub w ramach spotkań towarzyskich), trzech na dziesięciu seniorów w wieku powyżej 80 r. ż. nie wychodzi w tym celu w ogóle, a co dziesiąty nigdy lub prawie nigdy nie jest odwiedzany w domu. Co dwudziesty osiemdziesięciolatek nigdy nie wychodzi z domu, tylko co trzeci ma codzienny kontakt telefoniczny z innymi osobami.
Podobnie wyglądają relacje w kręgach społecznych: trzech na dziesięciu seniorów w żadnym kręgu społecznym nie ma bardzo bliskich relacji, a co dwudziesty – nie ma bliskich lub dobrych relacji w ogóle. W tej grupie dominują osoby mieszkające samotnie, owdowiałe i bez dzieci, a także mężczyźni.
W raporcie z badania opinii społecznej „Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla seniorów w Polsce” przedstawione są różne formy aktywizacji osób starszych w różnych krajach europejskich.
I tak na przykład w Wielkiej Brytanii realizowany jest program “Speaking Up for Our Age”, w ramach którego organizuje się “fora Seniora”, które gromadzą potrzeby Seniorów i wyrażają ich stanowisko wobec możliwości ich zaspokajania, głównie w obszarze usług. Według danych z 2020 roku fora te skupiają rocznie dwieście tysięcy osób powyżej 50 lat.
W Niemczech istnieje cała gama fundacji i stowarzyszeń, które mają na celu aktywizację osób starszych, m.in. propagując ruch i zdrowy styl życia, edukację. Największy odsetek to jednak organizacje zrzeszające wolontariuszy 50+. Od 1983 roku działa “Senioren Experten Service” z siedzibą w Bonn, który bazuje na doświadczeniu i wiedzy Seniorów zgłaszających swoją dostępność w zakresie pomocy innym. Świadczą oni usługi: drobne, ale i specjalistyczne za symboliczną odpłatnością. Jak podają na swojej stronie, obecnie w rejestrze widnieje 12 tysięcy emerytowanych ekspertów – opiekunów. Ogólnoeuropejskim działaniem podjętym w kierunku budowania i wzmacniania współpracy z organizacjami, które są w stanie dostarczać najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne w obszarze opieki zdrowotnej i społecznej dla osób starszych jest projekt I-CARE SMART. Jego celem jest przybliżenie społeczności seniorów innowacji poprzez wprowadzanie innowacyjnych produktów i usług aktywnie angażujących ich odbiorców oraz rozwój „srebrnej gospodarki”.
W raporcie o którym piszemy, można znaleźć wyniki badań przeprowadzonych w marcu i kwietniu 2021 roku za pośrednictwem internetowych formularzy ankietowych stworzonych przy wykorzystaniu aplikacji Google Forms – udostępnionych na Facebookowym profilu SeniorApp, a także kwestionariuszy ankietowych w formie drukowanej dostarczonych do Domów Dziennego Pobytu i Centrum Inicjatyw Międzypokoleniowych na terenie Polski w następujących obszarach: zdrowotnym, społecznym, ekonomicznym i technologicznym.
Z Raportu wyłania się całe spektrum problemów dotykających współczesnych seniorów: poczucie osamotnienia, wykluczenie cyfrowe, ograniczenia w dostępie do opieki zdrowotnej czy usług, nie zawsze wystarczające dochody.
Działasz na rzecz środowiska senioralnego? Chcesz pozyskać dofinansowanie? Potrzebujesz wsparcia w złożeniu wniosku? Chcesz skonsultować treść składanej oferty? Nasi doradcy pomogą. Umów się na bezpłatne spotkanie z jednym z naszych doradców. Wybierz najbliższy Lokalny Inkubator NGO, skontaktuj się i umów się na doradztwo już dziś!
Źródło:
Raport: https://seniorapp.pl/wp-content/uploads/2021/12/SeniorApp_Raport_wersja-elektroniczna.pdf
Mobilna aplikacja: https://seniorapp.pl/?gclid=CjwKCAiAk–dBhABEiwAchIwkXk2048LBkqvCb7N1PL5tMsxe9eN6TUnZTmDSKdT1GD1VwKFuhzz2RoC4gQQAvD_BwE
Masz pomysł na działanie obywatelskie? Doradzimy i wesprzemy Cię na każdym kroku.
+48 533 724 544
Pon - Pt
10.00 - 16.30
Weekendy nieczynne