Ułatwienia dostępu

Skip to main content

700 pomysłów na wolontariat w wakacje

22 lipca, 2022

Wakacje to nie tylko upragniona przez wszystkich pora roku. To również doskonały czas na przygodę i naukę w jednym, czyli wolontariat. Fundacja Jagniątków przedstawia 700 pomysłów na wolontariat w wakacje.

Wolontariat to nic innego jak dobrowolne niesienie pomocy potrzebującym, angażowanie się w lokalne sprawy i praca na rzecz organizacji działających w różnych obszarach życia społecznego, tyle że bez wynagrodzenia. W regionie jeleniogórskim działa około 700 fundacji i stowarzyszeń gotowych pomóc wolontariuszom zdobyć nowe doświadczenia oraz poznać nowych ludzi o podobnych zainteresowaniach, którzy chcącą je rozwijać.

Wolontariat i jego oblicza

Wolontariat ma różne oblicza. Najbardziej popularną formą wolontariatu jest angażowanie się w konkretne akcje. W ostatnim czasie mogliśmy obserwować wielką chęć niesienia pomocy w początkowej fazie wojny w Ukrainie a chwilę wcześniej podczas pierwszej fali pandemii. Wówczas w Polakach wyzwoliła się ogromna chęć niesienia pomocy osobom potrzebującym, robienia zakupów, organizowania zbiórek, wsparcia osób, które zostały odizolowane od sąsiadów i rodziny. Wolontariat akcyjny to świetny sposób, żeby rozpocząć swoją przygodę z działalnością społeczną. 

Inną formą zaangażowania się jest wolontariat długoterminowy, w którym zobowiązujemy się do pracy na rzecz konkretnej organizacji przez dłuższy czas – np. wakacje. Pasjonatów decydujących się na taką formę niesienia pomocy bardzo często spotkamy w schroniskach dla zwierząt, muzeach, domach dziecka czy organizacjach zajmujących się osobami z niepełnosprawnością, prowadzących placówki kulturowe lub – ostatnio – wspierające uchodźców z Ukrainy. 

Kolejną i bardzo popularną formą wolontariatu jest wolontariat międzynarodowy, czyli udzielanie bezpłatnej pomocy, tyle że za granicą. Takie zaangażowanie może mieć wiele obliczy. Wyjazd może trwać zarówno kilka dni, jak i kilkanaście miesięcy, może być samodzielny lub z grupą znajomych. Rodzaje prac są różne: od bardzo ciężkich do lekkich, łatwych i przyjemnych. Wszystko zależy od nas i stowarzyszenia lub fundacji, która organizuje wyjazd. 

No dobrze, ale jak mieszkańcy naszego regionu mogą się zaangażować?

W Jeleniej Górze działania na rzecz rozwoju wolontariatu uruchamia Fundacja Jagniątków, która jest partnerem Korpusu Solidarności – dużego programu, który ma rozwijać wolontariat długoterminowy. W tym roku mamy bardzo wiele działań edukujących zarówno wolontariuszy jak i organizacje, które chcą rozwinąć wolontariat u siebie. Będą warsztaty, spotkania promocyjne, ale będziemy również organizowali wizyty studyjne i udzielać mini-grantów na działania wolontariuszymówi Sławek Wieteska z Fundacji Jagniątków. Fundacja Jagniątków prowadzi inkubator dla organizacji pozarządowych, więc chcących się zaangażować społecznie zawsze wspieramy i mogą u nas szukać informacji i rady jak zacząć – dodaje Katarzyna Petyniak, która w inkubatorze zajmuje się doradztwem. 

Ciekawą ofertę dla wolontariuszy ma z pewnością kilka instytucji z naszego regionu. 

Karkonoski Park Narodowy zaprasza osoby, dla których ważne są takie hasła jak ochrona przyrody, walory kulturowe i przyrodnicze, edukacja ekologiczna czy po prostu turystyka naszego regionu. W naszym parku wolontariat ma bardzo różne oblicza, od prostych porządkowych działań przez monitorowanie szlaków, współudział w piknikach i imprezach organizowanych przez park po dotknięcie cudu przyrody czyli pomocy przy hodowli w Karkonoskim Parku Genówmówi Monika Rusztecka-Rodziewicz z KPN. Wolontariusze parku mogą liczyć na wsparcie pracowników i strażników. Park wynagradza zaangażowanie poprzez udział w imprezach i szkoleniach, wolontariat w KPN pozwala przede wszystkim jednak na zrozumienie istoty ochrony przyrody. 

Wolontariat to nie tylko domena dużych organizacji czy instytucji. Niedawno założone stowarzyszenie Rudawska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza również poszukuje i zaprasza do współpracy wolontariuszy. Chcemy organizować działania prewencyjne na żwirowni, które mają po prostu ratować ludziom życie – mówią przedstawiciele stowarzyszenia. Stowarzyszenie planuje również zaangażować wolontariuszy do działań w obszarze bezpieczeństwa, sztuki przetrwania, czyli surwiwalu, edukacji w zakresie pierwszej pomocy czy ekologii. 

Ciekawą inicjatywą w zakresie wolontariatu jest Karkonoskie Centrum Kreowania Wolontariatu prowadzone przez Moją Fundację z Jeleniej Góry. Dajemy wolontariuszom możliwość realizowania przede wszystkim swoich pasji. Pomagamy im realizować własne zainteresowania i zaspokajać ich potrzeby, jednocześnie angażując ich w wolontariatmówi Piotr Kania, prezes fundacji. Zgodnie z takimi założeniami organizacja powołała do życia takie inicjatywy jak VIBESFERĘ, hiphopową imprezę zorganizowaną przez wolontariuszy, czy bieg charytatywny Eco Run, który odbywa się od 2020 roku. W tej chwili fundacja zaprasza do udziału w działaniach integrujących społeczność polską i gości z Ukrainy. Spotkania ruszają od połowy lipca. 

Nie jesteśmy w stanie opisać wszystkich możliwości wolontariatu w regionie. Każda z organizacji działa w różnych obszarach i realizuje różne inicjatywy. Dlatego wolontariat ma niejedno oblicze i oferuje wiele możliwości oraz okazji, by się zaangażować. 

Jeżeli jesteś zainteresowana bądź zainteresowany wolontariatem? Chcesz wiedzieć więcej o wolontariacie? Umów się na bezpłatne spotkanie z doradcą.
Wybierz najbliższy Lokalny Inkubator NGO, skontaktuj się i umów się na doradztwo już dziś! 


Baner o finansowaniu programu Fundacji Jagniątków