Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Samorządowy Okrągły Stół i debata wokół rozwiązań polityki migracyjnej

24 maja, 2022

Obecna sytuacja w kraju, głównie poprzez kryzys humanitarny wywołany rosyjską inwazją na Ukrainę, mobilizuje naród polski. Ukraina jest wciąż atakowana, prawie trzeci miesiąc. Siła serc osób pomagających może nie wystarczyć. Ponad 3 mln osób z Ukrainy przekroczyło granicę ukraińsko-polską od dnia 24 lutego 2022. Część z nich osiada, część z nich migruje. Przy tak raptownym napływie tylu osób, o różnych potrzebach, polityka migracyjna wymaga odnowy, dostosowania i szybkiego wdrożenia. A dialog jest niezbędny do poradzenia sobie, jako państwo, z takim wyzwaniem. 

We wrocławskiej Hali Stulecia odbyło się międzysektorowe spotkanie w sprawie uchodźców z Ukrainy. Do rozmów przy stole zasiedli eksperci i przedstawiciele samorządów, organizacji pozarządowych, biznesu i świata nauki. 

Ze spotkania mają zostać przedstawione wnioski, wstępne rozwiązania kierunkowe. Z dziennikarskich relacji wiemy, że pakiet wniosków i propozycji wypracowany podczas rozmów jest dość obszerny. Dokument trafić powinien do Premiera, Prezydenta RP, Marszałków Sejmu i Senatu, Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz do opinii publicznej.

Przez dwa dni – 8-9 maja 2022 – trwały rozmowy podzielone na dwie części – rozmowy przy 8 stolikach tematycznych i sesja plenarna. Eksperci omawiali kwestie określonych obszarów tematycznych:

1. Rynek pracy, gospodarka i ekonomia społeczna,

2. edukacja i nauka,

3. mieszkalnictwo,

4. opieka zdrowotna i polityka społeczna,

5. integracja społeczna i działania obywatelskie,

6. finanse i legislacja,

7. bezpieczeństwo i cyberbezpieczeństwo,

8. wsparcie Ukrainy.

Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych włączyła się do wydarzenia. Podjęła się również koordynacji prac w temacie Integracja społeczna i działania obywatelskie. W spotkaniu uczestniczyła również Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, która należy do Dolnośląskiej Sieci Inkubatorów NGO. Udział w wydarzeniu brało ok. 40 organizacji pozarządowych. Łącznie ok. 120 ekspertów reprezentujących różne branże. Przy każdym z tematów stolikowych uczestnicy mogli przedstawić swoje postulaty. Wśród osób zaproszonych do rozmów byli również premier Mateusz Morawiecki, prezydent Andrzej Duda i minister ds. uchodźców Paweł Szefernaker. Na spotkaniu obecni byli ich przedstawiciele. 

Jak zorganizować spotkanie międzysektorowe? Czym jest technika World Café? W Twojej społeczności jest jakiś palący problem, wymagający rozmów i rozwiązań? Jeśli chcesz przedyskutować lub skonsultować pomysł – zapraszamy. Bezpłatnych konsultacji udzielają nasi doradcy! Wybierz najbliższy Lokalny Inkubator NGO, skontaktuj się i umów się na spotkanie już dziś!

Foto: autor – Grzegorz Rajter, www.wroclaw.pl