Ułatwienia dostępu
Partia polityczna Solidarna Polska 30 marca złożyła do sejmu projekt poselski ustawy o transparentności finansowania organizacji pozarządowych, o czym tego samego dnia poinformował na konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. To już druga taka próba Solidarnej Polski, pierwsza miała miejsce w sierpniu 2020 roku.
Kondycja polskich organizacji jest już mocno nadszarpnięta, za sprawą pandemii Covid-19 jak i przez trwający kryzys humanitarny w związku z inwazją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Organizacje stanęły na wysokości zadania niosąc rozległą pomoc uchodźcom, lecz w obecnej sytuacji bardziej pożądaną byłaby pomoc polskiego rządu, nie zaś kolejne wymogi biurokratyczne. Projekt nakłada szereg dodatkowych obowiązków, sankcje finansowe i karne za ich nieprzestrzeganie, likwiduje prawo do anonimowości darczyńców i wprowadza atmosferę podejrzliwości wokół źródeł przychodów, w tym środków finansowych z zagranicy.
Obecnie już organizacje społeczne w Polsce podlegają rozległym obowiązkom sprawozdawczym. Działalność NGO jest szeroko nadzorowana i kontrolowana. Dostęp do informacji o finansach organizacji mają m.in. organy skarbowe, organy przeciwdziałające praniu brudnych pieniędzy i służby specjalne.
Forum Darczyńców i Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych wystąpiły z apelem, w treści którego czytamy:
Dziś, kiedy znaczna część organizacji społecznych, bez oglądania się na rządzących, angażuje się w pomoc Ukrainie, apelujemy o:
Utrudnianie życia aktywnym obywatelom w takim momencie jest działaniem sprzecznym z interesem Państwa i tracimy na tym wszyscy.
(…)
Jakie byłyby najważniejsze konsekwencje przyjęcia projektu?
(…)
Na czym polegają zawarte w „Lex Woś” zmiany? Krótki opis:
Pełną treść apelu znajdziesz tutaj lub na stronie internetowej OFOP.
Pełna treść projektu ustawy z dnia 30 marca 2022 wraz z uzasadnieniem:
Poselski projekt ustawy o transparentności finansowania organizacji pozarządowych
Jakie dokładnie obowiązki sprawozdawcze polskie prawo nakłada na organizacje pozarządowe? Z jakimi formalnościami się to wiąże? W jaki sposób zobligowani jesteśmy do jawności i transparentności już teraz? Czy informacja o źródle finansowania organizacji jest informacją publiczną? Umów się na bezpłatne spotkanie z jednym z naszych doradców. Wybierz najbliższy Lokalny Inkubator NGO, skontaktuj się i umów się na doradztwo już dziś!
Źródło: ofop.eu, sejm.gov.pl
Masz pomysł na działanie obywatelskie? Doradzimy i wesprzemy Cię na każdym kroku.
+48 533 724 544
Pon - Pt
10.00 - 16.30
Weekendy nieczynne