Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Pomoc dla Ukrainy

02 marca, 2022

Od tygodnia nasze serca i oczy zwrócone są ku Ukrainie. Inwazja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę trwa. Liczba osób opuszczających swoją ojczyznę sięga już setek tysięcy. Zdecydowana większość uchodźców przybywa do Polski, są to głównie kobiety i dzieci.

Natychmiastowo na pomoc potrzebującym zareagowała cała Polska. Wielu spośród nas szuka możliwości wsparcia narodu ukraińskiego w tym bardzo trudnym czasie. Praktycznie w każdym województwie i powiecie organizowane są zbiórki. Zbierane są pieniądze i rzeczy potrzebne osobom przybywającym do Polski lub pozostającym na terenie Ukrainy. Wśród artykułów pierwszej potrzeby dla ludności cywilnej są koce, śpiwory, ubrania, łóżka, materace, karimaty, żywność z długim terminem przydatności, świece, latarki, baterie, woda, leki, produkty higieniczne, zabawki, ale też tablety, laptopy, telefony, grzejniki, generatory czy wózki inwalidzkie, i wiele innych. Potrzebna jest też pomoc prawna, medyczna, psychologiczna. Potrzebne jest też schronienie. Skala potrzebnej i udzielanej pomocy jest tak wielka, że wyzwaniem stała się jej koordynacja i logistyka. 

W organizowanie pomocy włączył się rząd, samorządy, urzędy, instytucje, firmy, korporacje, banki, media, przewoźnicy, operatorzy telefonii, organizacje pozarządowe i osoby prywatne. Spontaniczna, ochotnicza pomoc może okazać się kłopotliwa, zwłaszcza na granicy polsko-ukraińskiej. Dlatego zachęcamy do dołączania do zorganizowanych form pomocy. Poniżej przedstawiamy wybrane.

Przy współpracy NGO z rządem

25 lutego odbył się specjalny sztab złożony z przedstawicieli KPRM, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Zdrowia, 16 wojewodów oraz reprezentantów organizacji pozarządowych. Szeroko omawianym tematem była formuła pomocy humanitarnej dla uchodźców z Ukrainy. Wspólnie ustalono, aby pomóc organizacji pozarządowych zgłaszana była do urzędów wojewódzkich, w celu odpowiedniej koordynacji podejmowanych działań pomocowych.

Na terenie Dolnego Śląska odpowiedzialny za koordynację jest:
Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu, Jan Jaśkowiak, 667 721 263, wolontariat@duw.pl 

Wsparcie dla NGO udzielających pomocy obywatelom Ukrainy

Wystąpiono z wnioskiem do rezerwy Prezesa Rady Ministrów w trybie art. 11b ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Aplikowano o wsparcie w ramach priorytetu 5 Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich. Nabór PROO wystartował 28 lutego, mogą wziąć w nim udział organizacje poszukujące środków m.in. na pokrycie wydatków, których celem jest pomoc obywatelom Ukrainy. 
Więcej: https://www.gov.pl/web/pozytek/rola-ngo-sow-w-pomocy-dla-uchodzcow-z-ukrainy

Zbiórki finansowe

Ogólnopolski portal organizacji pozarządowych – ngo.pl –  prowadzi aktualizowany spis wybranych i sprawdzonych zbiórek organizowanych przez organizacje pozarządowe w całym kraju:
Bądźmy solidarni z Ukrainą! Wybrane zbiórki uruchomione przez organizacje [tekst aktualizowany] 

Poradnik dla osób goszczących uchodźców z Ukrainy

Fundacja HumanDoc udostępniła poradnik dla osób goszczących uchodźców z Ukrainy. Opracowała go psychotraumatolog Katarzyna Podleska, która pracowała z Fundacją HumanDoc na Ukrainie w Charkowie.
https://humandoc.pl/wp-content/uploads/2022/02/PORADNIK-DLA-OSÓB-GOSZCZĄCYCH-UCHODŹCÓW-Z-UKRAINY.pdf

#TechForUkraine
Oprócz pomocy materialnej ta wojna ma również wymiar informacyjny – po sieci może krążyć wiele fake newsów. Internet jest również terenem działań wojennych. Należy sprawdzać informacje, które udostępniamy i nie robić tego impulsywnie. Fundacja Tech To The Rescue uruchamia kampanię wsparcia ukraińskich organizacji pozarządowych przez firmy technologiczne. Cyberbezpieczeństwo, wymiana informacji i zarządzanie zasobami – to kluczowe obszary wymagające wsparcia u naszych wschodnich sąsiadów w obliczu rosyjskiej agresji.
Więcej: https://techtotherescue.org/tech/tech-for-ukraine

Krew dla Ukrainy

Na chwilę obecną stany magazynowe krwi i jej składników w całej Polsce są wystarczające. W celu racjonalnego gospodarowania zasobami krwi i jej składników prosimy o bieżące sprawdzanie zapotrzebowania na krew i jej składniki, które jest publikowane na stronach internetowych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa celem dostosowywania oddawania krwi do aktualnych potrzeb. Szczególnie ważna jest ścisła współpraca z publiczną służbą krwi w zakresie dostosowywania pobierania krwi i jej składników do zmieniającego się zapotrzebowania.” – aktualizacja z dn. 02.03.2022. 

Tłumaczenia

Ze współpracy stowarzyszeń i związków jednoczących tłumaczy z całego kraju powstała lista ponad 700 osób oferujących swoją pomoc w tłumaczeniu. Osoby poszukujące tłumaczy proszone są o kontaktowanie się bezpośrednio z osobami wpisanymi na listę.
Aktualizowana na bieżąco lista tłumaczy-wolontariuszy: https://tlumaczedlaukrainy.pl/

Dla studentów i naukowców z Ukrainy 

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało informację dla studentów i naukowców przybywających z Ukrainy. W materiale zostały przybliżone najważniejsze kwestie związane z kontynuowaniem studiów oraz kariery naukowej w Polsce. Informacja została opracowana w języku polskim i ukraińskim.
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/informacja-dla-studentow-i-naukowcow-przybywajacych-z-ukrainy

TPK
Ministerstwo Zdrowia udostępniła – również w języku ukraińskim – Teleplatformę Pierwszego Kontaktu (TPK), która jest dostępna poza godzinami pracy Podstawowej Opieki Zdrowotnej, czyli od poniedziałku do piątku w godzinach od 18:00 do 8:00 następnego dnia,w soboty i niedziele oraz inne dni ustawowo wolne od pracy, w godzinach od 8:00 do 8:00 następnego dnia. Obecnie infolinia obsługiwana jest w języku polskim, angielskim i ukraińskim.
Więcej: https://www.gov.pl/web/zdrowie/tpk

Komunikacja telefoniczna

Do pomocy włączyły się również operatorzy sieci telefonicznych.
T-Mobile udostępnia darmowe połączenia międzynarodowe do Ukrainy i przekazuje swoim klientom bezpłatne gigabajty.
Więcej: https://firma.t-mobile.pl/dla-mediow/aktualnosci/informacja-prasowa/2022/02/t-mobile-udostepnia-darmowe-polaczenia-miedzynarodowe-do-ukrainy.html

Play przygotował darmowe startery rozdawane dla przekraczających granicę. Dzięki temu obywatele Ukrainy będą mogli pozostać w kontakcie z najbliższymi zarówno telefonicznie, jak i za pośrednictwem internetu oraz na bieżąco śledzić aktualne wiadomości. Na starterach można włączyć darmowe pakiety z minutami, danymi oraz obniżeniem stawki połączenia do 5 groszy za minutę.
Więcej: https://blogplay.pl/2022/02/wspieramy-obywateli-ukrainy/

Orange pomaga obywatelom Ukrainy w kontakcie z bliskimi rozdając na przejściach granicznych darmowe startery, obniżając ceny połączeń i rezygnując z opłat roamingowych na rzecz ukraińskiego operatora. Więcej: https://biuroprasowe.orange.pl/informacje-prasowe/jestesmyzwami-мизвами/ https://flex.orange.pl/uk

Pomoc potrzebna uchodźcom jest w każdym właściwie zakresie. Osoby chcące pomóc mogą wyszukać możliwości wsparcia w Internecie. W społecznościowych mediach powstały grupy wsparcia, profile pomocowe, w których chcąc się odnaleźć warto skorzystać z hasztagów z hasłami, jak np. #transport, #niepełnosprawni, #mieszkanie itp. Pamiętajmy jednak by pomagać odpowiedzialnie. 

#pomocdlaUkrainy